Куди націлювався противник та деталі знищення російського безпілотника Охотник, – Згурець.
Усі ворожі ракети були спрямовані на аеродром у Старокостянтинові, де знаходиться знамените авіаційне угруповання, обладнане постійними залізобетонними укриттями для літальних апаратів, зведеними ще в епоху СРСР.
Сьогодні, 7 жовтня, агресор здійснив нову атаку, використовуючи безпілотники та аеробалістичні ракети на території нашої держави. Приблизно о 08:20 ранку супротивник з трьох літаків Міг-31 запустив три ракети "Кинджал" з повітряного простору Тамбовської області, поблизу аеродрому "Саваслейка".
За нашими оцінками, усі ракети були націлені на аеродром у Старокостянтинові, де знаходиться відома авіаційна база. Ця база є однією з небагатьох, яка має стаціонарні залізобетонні укриття для літаків, зведені ще в епоху СРСР. Ворог, ймовірно, вважає, що на цій базі розташовані літаки F-16, тому регулярно завдає ударів дронами, крилатими ракетами Х-101, а іноді використовує й "кинджали".
Цього разу в результаті протиповітряного двобою дві аеробалістичні ракети "Кинджал" були збиті над столицею, хоча й були скеровані на Старокостянтинів. Але вони потрапили в зону ураження комплексів Patriot, і дві ракети було збито. Третя ракета десь все ж таки пробилася в район летовища у Старокостянтинові Хмельницької області. Наразі подробиці не відомі, але розуміємо, що такі атаки триватимуть.
Можна відзначити, що система протиповітряної оборони на базі Patriot продемонструвала свою ефективність. Проте, для досягнення оптимальних результатів, Україні потрібно більше таких комплексів. Вже з’явилися обнадійливі новини про постачання і передачу цих ЗРК від Румунії, які доповнять наявні. Також очікуємо отримання ще одного комплексу від США та додаткового з Нідерландів.
Сьогодні з'явилася інформація про обставини, пов'язані з знищенням російського важкого безпілотника "Охотник". Відомо, що було виготовлено трохи більше чотирьох таких апаратів, хоча точна цифра залишається невизначеною. Четвертий безпілотник цієї серії був збитий над українською територією, причому його знищив російський винищувач Су-57, який супроводжував даний дрон.
До речі, "Охотник" - велика машина за розміром. Розмір крил - 16 метрів, корпус - 14 метрів, злітна вага - 25 тонн, а можливість використання озброєнь з внутрішніх відсіків до 2,5 тонн. Машину випробовували в повітряному просторі України, вона втратила управління, і російський винищувач, аби машина не дісталася Україні й далі не заглибилась у нашу територію, її знищив.
На даний момент відомо, що після падіння уламків поблизу Костянтинівки, розташованої всього в 16 км від зони бойових дій, ворог здійснив удари з установок "Град", намагаючись знищити ці залишки. Проте вогонь був неточним і затриманим. Залишки, які були виявлені, включають частини двигуна та корпусу даного апарату, а також інші окремі елементи. Однак є ще один важливий аспект. На місці падіння "Охотника" були знайдені залишки боєприпасу УМПБ Д-30СН. Ця авіаційна бомба не лише оснащена модулями планування та корекції, але й має реактивний двигун, який забезпечує їй дальність польоту від 70 до 100 кілометрів. Можливо, ворог намагався реалізувати свої завдання з використанням "Охотника".
Спостерігаємо, що результати виявилися абсолютно неприпустимими для супротивника. Усвідомлюємо, що ворог спробує організувати масове виробництво цих апаратів. Проте їхня кількість залишається вкрай обмеженою, і це не матиме суттєвого впливу на обстановку на фронті.
На фронтову ситуацію істотно вплине заплановане постачання зброї від наших міжнародних партнерів. Цьому питанню буде присвячена зустріч у Рамштайні 12 жовтня, де зберуться лідери країн, що надають підтримку Україні.
В цей час ворог активізує свої зусилля, використовуючи чисельну перевагу в живій силі та техніці, намагаючись тиснути на різних ділянках фронту. Після захоплення Вугледара, російські війська зосереджують свої зусилля на напрямках Покровського та Курахівського, де продовжуються інтенсивні бойові дії. В зоні Селидового наразі оборону тримає 15-та бригада оперативного призначення Національної гвардії України "Кара-Даг".
Віталій Міловідов, майор і пресофіцер 15-ї бригади оперативного призначення НГУ "Кара-Даг", повідомив, що обстановка на Покровському напрямку, що веде до міста Селидове, залишається напруженою. Ворог активно проводить штурмові атаки, використовуючи піхотні групи. Наразі ситуація залишається під контролем. Останніми днями противник, крім піхоти, також почав збільшувати використання броньованої техніки та здійснювати розвідку боєм з метою виявлення найбільш вразливих ділянок нашої оборони.
Зусилля нашого підрозділу, разом із сусідніми силами, успішно зупинили ворожі атаки та спроби просування. На південь від Селидового, з напрямків населених пунктів Цукурине та Українське, противник намагається активізувати свої дії, використовуючи значно більше артилерійських снарядів і переміщаючи своє артилерійське забезпечення ближче до фронту. Контрбатарейна активність з боку ворога також значно зросла, разом із використанням FPV-дронів та скидів.
Майор зазначив, що останнім часом противник має деяке просування південніше міста Селидове за рахунок лісосмуг, де важко виявляти ворожі групи, але нашим бійцям це вдається. Загарбник намагається просуватися та закріплюватися на цих ділянках місцевості. Українські захисники стримують ворога на цьому напрямку і не допускають його просування для створення якихось передумов до напівоточення чи несприятливих умов для оборони міста Селидове. Заходу ворожих ДРГ до міста поки не спостерігали.
На початку місяця, коли російські війська активно просувалися з Михайлівки, вони діяли великими піхотними формуваннями, переважно вдень. Також спостерігалася активізація більш підготовлених підрозділів супротивника, які використовували нічні прилади бачення та тепловізори, намагаючись просуватися вночі, обходячи наші позиції та рухаючись у бік Селидового. Проте всі ці групи були виявлені та успішно знищені.
Пресофіцер 15-ї бригади НГУ "Кара-Даг" розповів, що до першої декади вересня щільно діяли групи противника у кількості 15-20 осіб, які постійно одна група за другою йшли накатами. З часом ця кількість зменшилася через значні втрати ворога на цій ділянці. Але зараз відзначається збільшення активності противника з залученням техніки, тобто це піхота на броні або в середині. Також окупанти застосовують баггі, на яких пробують швидко пересуватися та маневрувати між засобами вогневого ураження.
Військовослужбовець розповів, що основною метою 15-ї бригади є своєчасне виявлення противника на віддалених рубежах, у зонах його скупчення, де він намагається зосередитися та просунутися вперед. Знищення ворога здійснюється переважно на великій відстані, проте певний відсоток операцій відбувається на передньому фронті, що передбачає участь піхоти у стрілецьких боях або використання дронів. Для виконання поставлених завдань бригаді вистачає FPV-дронів, але потреба в них залишається високою, оскільки основна частина роботи покладається на дрони та артилерію. Проте й противник активно використовує FPV-дрони, постійно атакуючи наші позиції різними типами безпілотників. Що стосується коригованих авіабомб (КАБ), то ворог не припиняє їх застосування, адже ці боєприпаси є для нього ефективним і небезпечним засобом ураження.
Міловідов зазначив, що наразі спостерігається активність ворога у підготовці інженерних шляхів для переміщення техніки. Все це фіксується, і відповідно вживаються заходи реагування. Противник намагається знешкодити наші інженерні перешкоди та створити проходи в темний час доби, щоб потім залучити більше броньованих одиниць. Проте українські військові ретельно контролюють ситуацію та вживають необхідні контрзаходи.