Кабінет Міністрів України - Впровадження штучного інтелекту з дотриманням прав інтелектуальної власності: поради для розробників, користувачів та власників контенту.
Команда експертів розробила рекомендації, які допоможуть створювати й використовувати інновації зі штучним інтелектом, дотримуючись права інтелектуальної власності.
Україна зробила значний крок у галузі інтелектуальної власності, ставши однією з перших країн, яка встановила правовий режим для об'єктів, створених за допомогою штучного інтелекту (ШІ). З 1 січня 2023 року почав діяти Закон України "Про авторське право і суміжні права", що вводить специфічний режим sui generis для захисту неоригінальних творів, створених комп'ютерними програмами. Міністерство економіки активно працює над рекомендаціями для розробників, правовласників та користувачів, щоб підтримувати відповідальне використання ШІ, захищати інтереси всіх учасників процесу та уникати можливих порушень прав, враховуючи стрімкий розвиток технологій ШІ в Україні, -- підкреслив заступник Міністра економіки Віталій Кіндратів.
Експерти підготували рекомендації щодо етичного використання об'єктів інтелектуальної власності при навчанні моделей штучного інтелекту. Власники контенту отримають корисну інформацію про те, як уберегти свої фотографії, відеоматеріали, тексти, аудіозаписи та інші твори від неправомірного використання з боку ШІ. Крім того, документ містить вказівки на ключові аспекти, на які слід звертати увагу під час створення контенту за допомогою технологій штучного інтелекту.
"Проблема порушення авторських прав є однією з найактуальніших у контексті розвитку штучного інтелекту. Існує безліч гучних судових справ, в яких технологічні компанії стикаються з позовами від відомих авторів, художників та програмістів за незаконне використання їх інтелектуальної власності. Порушення авторських прав можливе також з боку звичайних користувачів ШІ-систем, які створюють зображення чи тексти. Щоб захистити громадян і IT-компанії від подібних ситуацій, ми підготували рекомендації щодо безпечної роботи з інструментами штучного інтелекту," -- коментує заступник Міністра цифрової трансформації Олександр Борняков.
Пропозиції виявляться корисними:
"Рекомендації щодо етичного застосування штучного інтелекту: аспекти інтелектуальної власності" є одним із заходів, запроваджених державою для підтримки бізнесу в підготовці до регуляції штучного інтелекту в Україні. Більш детальну інформацію про доступні інструменти можна знайти в Білій книзі, присвяченій регулюванню ШІ в Україні.
Знайомтеся з рекомендаціями за посиланням.
У створенні цього документа взяли участь представники різних державних установ, професійних асоціацій, наукових закладів та громадських організацій. Серед них були Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство економіки України, Експертно-консультаційний комітет з розвитку штучного інтелекту при Мінцифри, Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ), Асоціація IT Ukraine, Асоціація правників України, Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ), кафедра інтелектуальної власності та інформаційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Науково-дослідний інститут інтелектуальної власності Національної академії правових наук України, Бюро інтерактивної реклами України (IAB Ukraine) та Всеукраїнська рекламна коаліція. Список авторського колективу наведений у рекомендаціях.
Рекомендації були створені за підтримки ініціативи "Сприяння цифровій трансформації", яка фінансується агентствами USAID та UK Dev. Партнером цього проекту виступає Фонд Східна Європа.