Кабінет Міністрів України повідомив, що Верховна Рада ухвалила державний бюджет на 2025 рік, який передбачає фінансування оборонних потреб країни.
Сьогодні, 19 листопада, Верховна Рада України ухвалила проект Закону "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у другому читанні та в цілому. Цей законопроект має на меті реалізацію всебічного підходу до підтримки ключових секторів, розвитку життєво важливих галузей і відновлення економіки в умовах військових дій.
"Ухвалення Державного бюджету на 2025 рік - це виважене стратегічне рішення, побудоване на чітких пріоритетах: оборона держави, підтримка громадян та відновлення економіки. Важливо, що бюджет побудований з урахуванням реальних потреб сьогодення, з акцентом на забезпечення довгострокової стійкості та зміцнення економічної стабільності у непростих умовах війни", - зазначив Міністр фінансів України Сергій Марченко під час виступу у Верховній Раді України.
Заплановані доходи загального фонду, без врахування грантових коштів і міжнародної допомоги, становлять 2,05 трлн грн. У той же час, витрати загального фонду прогнозуються на рівні 3,6 трлн грн.
Головний акцент - захист і забезпечення безпеки.
У 2025 році 26,3% валового внутрішнього продукту країни буде витрачено на безпеку та оборону, оскільки це є основним пріоритетом. Видатки виростуть до 2,23 трлн грн, що на 47,6 млрд грн перевищує уточнений план на 2024 рік. Це підвищення фінансування сприятиме зміцненню оборонного потенціалу держави.
Зокрема, на зарплати військовослужбовців заплановано 1,16 трлн грн, що перевищує минулорічний показник на 10 млрд грн.
Також спостерігається зростання витрат на оборонні потреби, зокрема на озброєння та військову техніку. У 2025 році планується виділити 739 млрд грн, що є на 34,1 млрд грн більше у порівнянні з 2024 роком. Ці кошти будуть спрямовані на придбання сучасних озброєнь та проведення технічного модернізації армії, що має велике значення для підвищення бойової ефективності.
Особлива увага буде зосереджена на розвитку оборонної промисловості. Бюджет Міністерства стратегічних промисловостей, яке відповідає за модернізацію оборонно-промислового комплексу, зросте до 55,1 млрд грн. Це на 15,3 млрд грн більше, ніж у попередньому році, і ці кошти будуть спрямовані на технологічне оновлення виробничих потужностей, що підвищить оборонні можливості країни.
Зростання відбувається також у фінансуванні закупівлі безпілотників (БПЛА) - у 2025 році буде виділено 46,9 млрд грн, що на 3,6 млрд грн більше, ніж у 2024 році. Це забезпечить армію сучасними безпілотними системами, які використовуються як для розвідки, так і для ударних операцій, посилюючи наші позиції на фронті.
Таким чином, витрати на оборону охоплюють фінансове, матеріальне та харчове забезпечення військових, закупівлю зброї, військової техніки, а також підтримку оборонної промисловості.
Забезпечення соціальних і гуманітарних потреб, а також відновлення економічної ситуації, є ключовими аспектами державного бюджету на 2025 рік.
Однією з інноваційних складових бюджету стала система Public Investment Management (PIM), запроваджена за підтримки Світового банку. Цей підхід до управління державними інвестиціями забезпечує більш ефективне використання бюджетних коштів, спрямовуючи їх на реалізацію пріоритетних проектів, які відповідають стратегічним цілям країни. Завдяки PIM уряд зможе забезпечити прозорість видатків та підвищити якість інвестицій у критичні галузі, сприяючи швидшому відновленню інфраструктури.
В рамках програми PIM було створено єдиний портфель проектів, що налічує 787 ініціатив із загальною вартістю 2,6 трильйона гривень. На 2025 рік заплановано виділити 224,2 мільярда гривень, які буде розподілено наступним чином:
Під державні гарантії буде залучено 115 мільярдів гривень для відновлення ключової інфраструктури, зокрема у сферах транспорту та енергетики.
Міжнародні фінансові організації нададуть 71,8 мільярда гривень у вигляді позик та грантової допомоги, що зробить можливим фінансування проектів у таких галузях, як транспорт, промисловість, охорона здоров'я, освіта та енергетика.
36,4 млрд грн передбачені з загального фонду бюджету на ключові соціальні та інфраструктурні проєкти, включаючи відновлення навчальних закладів, лікарень та систем водопостачання у постраждалих регіонах.
Цей метод не лише забезпечує фінансування для відновлення, але й сприяє модернізації наявної інфраструктури, формуючи основу для майбутнього економічного розвитку.
Соціальний захист
Для соціального захисту населення передбачено 420,9 мільярдів гривень, що включає підтримку пенсіонерів (зокрема, індексацію пенсій, яка розпочнеться 1 березня 2025 року), а також допомогу малозабезпеченим сім'ям і людям з інвалідністю. З цієї суми трансферти до Пенсійного фонду становитимуть 236,9 мільярдів гривень, витрати на пільги та субсидії - 42,3 мільярди гривень, а також планується виділити 1,1 мільярда гривень на соціальні програми в рамках публічних інвестицій (PIM), включаючи будівництво житла для багатодітних сімей та розвиток соціальних послуг.
Допомога ветеранам
У 2025 році планується виділити 10,5 мільярдів гривень на підтримку ветеранів війни. З цієї суми 2,9 мільярда гривень буде направлено на фінансування спеціалістів, які забезпечують супровід ветеранів, 1,7 мільярда гривень призначено для ментальної, фізичної та психологічної реабілітації, а також професійної адаптації колишніх військових. Крім того, 348 мільйонів гривень підуть на програми Українського ветеранського фонду. В рамках програми PIM також виділено додаткові 4,9 мільярда гривень на публічні інвестиційні проекти, серед яких будівництво житла для ветеранів.
Навчання
Для освіти передбачено 198,9 млрд грн. Ці кошти будуть використані для покриття витрат на заробітні плати вчителів у розмірі 103,2 млрд грн, а також 12 млрд грн на додаткові виплати для педагогів. Крім того, на закупівлю підручників для учнів виділено 1,4 млрд грн, а на гранти для вищої освіти — 28 млрд грн. В рамках програми PIM також виділено 11,8 млрд грн на оновлення та поліпшення матеріально-технічної бази навчальних закладів, а також на облаштування укриттів для забезпечення безпеки учнів.
Охорона здоров'я
Фінансування сфери охорони здоров'я досягне 217 мільярдів гривень. Ця сума охоплює витрати на програму медичних гарантій, що становитимуть 175,5 мільярдів гривень, а також 11,8 мільярдів гривень, призначених для закупівлі ліків і медичних виробів. У рамках програми PIM заплановано 5,6 мільярдів гривень для модернізації медичних установ, придбання необхідного обладнання та створення реабілітаційних центрів.
Сприяння розвитку спільнот.
У 2025 році обсяги місцевих бюджетів підвищаться на 15% у порівнянні з 2024 роком, досягнувши 327,7 млрд грн, у порівнянні з 285,1 млрд грн. Основним фактором цього зростання стануть надходження від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), які виростуть з 235,4 млрд грн до 280,9 млрд грн. Крім того, місцеві бюджети отримають додаткову дотацію, яка досягне 36,5 млрд грн, зокрема для підтримки відновлення деокупованих територій.
Базовий обсяг дотації збільшиться до 25,5 млрд грн, а запровадження реверсної дотації сприятиме більш ефективному розподілу ресурсів.
Додатково, у державному бюджеті заплановано фінансування в обсязі 4,0 млрд грн для компенсації за житло, яке було пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій. Крім того, на потреби Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) передбачено 1,0 млрд грн.
Культурне середовище та медіа-ландшафт
Для підтримки культурної сфери та медіапейзажу заплановано виділити 10,3 мільярда гривень. Ці кошти будуть спрямовані на збереження культурної спадщини, підтримку національних театрів і концертних установ (2 мільярди гривень), а також на реалізацію проектів, що стосуються розвитку стратегічних комунікацій і забезпечення інформаційної безпеки (4,1 мільярда гривень).
Научное познание
На фінансування науки передбачено 14,5 млрд грн, що спрямовано на підтримку дослідницьких проектів, модернізацію наукової інфраструктури та гранти для пріоритетних досліджень. Особливу увагу буде приділено розробкам у сфері оборонно-промислового комплексу та енергетичній безпеці.
Цифрова трансформація
Для цифрової трансформації пріоритетних секторів заплановано виділити 4 мільярди гривень. Основними напрямками є удосконалення електронного урядування, розширення функціоналу Порталу "Дія", впровадження інноваційних рішень для підвищення ефективності державних послуг, а також інтеграція сучасних технологій у сферу безпеки.
Спорт
Фінансування сфери спорту складе 5,7 мільярда гривень. Ці кошти будуть використані для підтримки олімпійських і паралімпійських ініціатив, розвитку фізичної культури, а також для підготовки атлетів до міжнародних турнірів.
Підтримка підприємництва
У межах програми "5-7-9%" на розвиток підприємництва виділено 18 мільярдів гривень. Ці кошти спрямовані на забезпечення доступних кредитів для малого і середнього бізнесу, що послужить каталізатором економічного відновлення та допоможе зберегти робочі місця. Для підтримки бізнесу передбачено 1,4 мільярда гривень у вигляді грантів, а також 3 мільярди гривень для Фонду розвитку інновацій.