Кабінет Міністрів України - Україна рішуче просувається до європейських митних норм: Європейський Союз підтвердив позитивні зміни у всіх сферах діяльності.


8 жовтня 2024 року відбулося 8-ме засідання Підкомітету з питань митного співробітництва Комітету асоціації Україна - ЄС у торговельному складі, створеного відповідно до Угоди про асоціацію між Європейським Союзом і його державами-членами з одного боку і Україною з іншого боку.

З української сторони у нараді взяли участь: Владислав Суворов, заступник Голови Державної митної служби та голова української делегації; Олег Ніколайчук, заступник Голови Держмитслужби, відповідальний за цифровий розвиток; Олександр Москаленко, директор Департаменту митної політики Міністерства фінансів; а також представники Міністерства економіки, Міністерства охорони здоров'я, радник з митних питань Представництва України при Європейському Союзі, а також співробітники відповідних структурних підрозділів Держмитслужби і представники Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України, а також Міністерства закордонних справ України.

Співголовою з боку ЄС на засіданні був Матіас Печке, керівник підрозділу TAXUD A, відповідального за спрощення торгових процедур, правила походження товарів та міжнародну координацію в рамках Директорату з питань оподаткування та митного союзу Європейської Комісії. У заході також взяли участь представники Угорщини, Німеччини, Литви, Польщі, Швеції, Словаччини, Румунії та Португалії, які виступили в якості спостерігачів. Крім того, були присутні експерти з Консультативної місії ЄС, проекту технічної допомоги EU4PFM та фахівці з DG TAXUD і DG NEAR.

Під час свого вступного слова Владислав Суворов коротко поінформував Сторону ЄС щодо прогресу, якого досягла Держмитслужба за напрямком євроінтеграції, розвитку доброчесності в митних органах України, удосконалення ІТ інфраструктури Держмитслужби, функціонування системи NCTS, розвитку механізму обміну попередньою митною інформацією, застосування митних спрощень до субʼєктів ЗЕД та розвитку інституту АЕО.

"Україна всупереч війні рухається у напрямку євроінтеграції. За минулий період було прийнято два стратегічні документи - Національну стратегію доходів - 2030 та Довгостроковий національний стратегічний план цифрового розвитку Державної митної служби України. Обидва документи спрямовані на адаптацію митного законодавства України до митного законодавства ЄС, впровадження IT-систем, сумісних з ІТ-системами Євросоюзу, а також підвищення інституційної спроможності митниці для виконання європейського законодавства. Раді констатувати, що з моменту ухвалення йде імплементація цих стратегічних документів. У минулорічному висновку Єврокомісії щодо заявки України на членство в ЄС Глава "Митний союз" отримала високу оцінку. Цьогоріч ми сподіваємося на констатацію прогресу і переконані в успішній реалізації запланованих заходів за підтримки європейських партнерів", - зазначив Владислав Суворов.

Європейські партнери високо оцінили співпрацю між Державною митною службою України та Європейською комісією на шляху інтеграції України до Євросоюзу. Незважаючи на складні умови, в яких працює українська митниця, вони підтвердили свою стійку підтримку України, включаючи продовження політики санкцій ЄС щодо Російської Федерації.

Представники Європейського Союзу відзначили суттєвий поступ України в різних сферах діяльності, зокрема у приведенні національного законодавства у відповідність до митних норм ЄС, створенні інформаційних технологій, співпраці в рамках взаємної адміністративної підтримки та вдосконаленні антикорупційної програми Державної митної служби.

Заступник Голови Державної митної служби з цифрового розвитку Олег Ніколайчук оголосив про реалізацію трьох нових митних інформаційних систем, а також про завершення розробки ще однієї системи відповідно до технічних характеристик MASP-C. Крім того, він зазначив, що українське Єдине вікно, запроваджене у 2016 році, готове до інтеграції з Європейським Єдиним вікном.

Європейська сторона окремо підкреслила вагомі досягнення України протягом минулого року у впровадженні митного законодавства та зміцненні антикорупційних ініціатив серед митників.

Два великі законопроекти, які наразі очікують на підпис Президента України, створять можливості для українського бізнесу впровадити поступовий перехід до нових митних регуляцій. Це також дозволить встановити спеціальні умови для роботи митної служби, що зменшить ризики корупції та підвищить професійну кваліфікацію українських митників. Важливим аспектом впровадження європейських митних норм є ухвалений цього року Національний план цифровізації української митниці, що розрахований до 2026 року і ґрунтується на Багаторічному стратегічному плані електронної митниці ЄС (MASP-C), - підкреслив директор Департаменту митної політики Міністерства фінансів Олександр Москаленко.

Сторони також відзначили суттєвий прогрес у впровадженні програми Авторизованих економічних операторів (AEO). На сьогодні в Україні вже зареєстровано 60 АЕО для обох видів авторизацій. Проте для взаємного визнання статусу необхідно, щоб кількість авторизацій АЕО-Б (безпека) була не менше 10, тоді як в Україні їх поки лише 2. Тож саме в цьому напрямку провадитиметься подальша робота.

Також було позитивно оцінено діяльність України в рамках Конвенції про процедуру спільного транзиту. Зокрема, відзначено, що в квітні 2024 року Україна стане однією з перших 20 країн з 36, яка впровадить NCTS Фаза 5. Крім того, Україна вже активно допомагає іншим державам у проведенні тестів на відповідність для впровадження оновленої версії. Обговорювалися також поточні питання щодо NCTS Фаза 6, над якою вже працює Державна митна служба за підтримки європейських партнерів.

Окремим пунктом порядку денного обговорено досягнення України у сфері обміну попередньою митною інформацією, зокрема з країнами-членами Європейського Союзу. Глава української делегації підкреслив для європейських партнерів, що впровадження механізму обміну попередньою митною інформацією є ефективним кроком у боротьбі з корупцією. Отримання даних в режимі реального часу від країни-експортера фактично усуває можливість маніпуляцій на пунктах пропуску під час ввезення товарів до України. Це також матиме позитивний вплив на надходження до державного бюджету і зменшить навантаження на механізм взаємної адміністративної допомоги в митній сфері.

Окрім цього, учасники зустрічі обговорили можливості надання міжнародної технічної допомоги українським митникам, впровадження оновленої Регіональної конвенції ПЄМ в Україні, перевірку сертифікатів на перевезення товарів формату EUR.1, а також співпрацю з OLAF у боротьбі з митними правопорушеннями. Українська сторона також проінформувала про сучасний стан розвитку ІТ-систем Держмитслужби і заходи, що вживаються для захисту прав інтелектуальної власності.

За результатами обговорення, сторони домовились провести окремі технічні консультації з цілої низки питань, присвячені практичним аспектам митного оформлення міжнародних поштових відправлень в країнах-членах ЄС, підходів ЄС до функціонування системи управління ризиками, побудові та розвитку ІТ систем, визначення країни походження, видачі та перевірки сертифікатів за перевезення товарів EUR.1.

Related posts