Кабінет Міністрів України та Міністерство цифрової трансформації: Українські IT-компанії створять регламенти для застосування штучного інтелекту в технологічних рішеннях.
Дев'ять провідних IT-фірм уклали угоду про саморегуляцію в галузі штучного інтелекту. Цей крок є важливим етапом для українського бізнесу в контексті підготовки до майбутніх законодавчих ініціатив, пов'язаних зі ШІ.
Серед підписантів виявилися такі компанії:
У документі зазначено, що впродовж трьох місяців підприємства мають розробити нормативи для використання штучного інтелекту, яких вони зобов'язуються дотримуватися під час створення нових інноваційних продуктів.
Розроблені принципи сприятимуть безпечному впровадженню технологій, що враховують інтереси громадян. Дотримання етичних норм також зміцнить довіру партнерів і інвесторів до продуктів компаній.
"Підписання Декларації є першим кроком, який свідчить про те, що український бізнес починає активно підготовлюватись до майбутніх регуляцій в галузі штучного інтелекту та ініціює встановлення нових правил у цій сфері. Компанії фактично створюють базу для майбутнього законодавства, пов'язаного з використанням штучного інтелекту у технологічних продуктах. Наша задача як держави полягає в тому, щоб підтримати бізнес у гармонізації розроблених принципів з міжнародними стандартами, щоб українські продукти в сфері штучного інтелекту могли вільно виходити на закордонні ринки," -- зазначив заступник Міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков.
До розробки принципів відповідального застосування штучного інтелекту в IT-продуктах приєднаються провідні фахівці в сфері регулювання ШІ в Україні, зокрема Міністерство цифрової трансформації, Центр демократії та верховенства права, а також Експертний комітет з питань розвитку штучного інтелекту при Мінцифри.
Розроблені стандарти будуть зібрані в єдиний документ — Добровільний кодекс поведінки, що стане наступним кроком у напрямку саморегуляції штучного інтелекту в Україні. Підписуючи цей Кодекс, компанії добровільно беруть на себе зобов’язання створювати свої продукти з урахуванням прав людини, тим самим підтверджуючи свою етичну відповідальність.
Переглянути текст Декларації ви можете за цим посиланням.
Якщо ваша компанія в сфері IT прагне взяти участь у створенні нових стандартів для AI-продуктів, зверніться до юриста ШІ Центру демократії та верховенства права Ольги Петрів на електронну адресу [email protected].
Нагадуємо, що згідно з Білою книгою, яку презентувало Мінцифри, регулювання ШІ в Україні реалізується у 2 етапи. Перший етап триватиме 2-3 роки та передбачає формування культури саморегулювання для бізнесів. На цьому етапі компанії самостійно контролюють дотримання принципів етичного використання штучного інтелекту у своїх продуктах. Роль держави в цей період -- допомагати компаніям підготуватися до майбутнього законодавства у сфері ШІ шляхом надання інструментів. Другий етап регулювання -- ухвалення закону-аналога європейського АІ Act в Україні.