Економічне резервування, корупційні практики та учасники бойових дій.
Чи зможе призов військовозобов'язаних поповнити державний бюджет?
"Економічне бронювання" несе значні ризики для економіки, суспільства та обороноздатності країни. Натомість встановлення чіткого терміну служби полегшило б мобілізацію, зменшило б невизначеність для бізнесу, який міг би наймати на роботу ветеранів, сприяло б соціальній справедливості та зниженню розриву між військом і тилом, - пише експертка в публікації "Голос України".
Повномасштабна війна триває вже третій рік, і Україна постала перед новими викликами. Підприємства страждають від нестачі робочої сили, а також від невизначеності, чи не втратять вони завтра теперішніх працівників. Водночас багато людей не хочуть мобілізуватися, бо це "квиток в один кінець". І, звісно, війна негативно впливає на економіку та доходи бюджету.
Уряд і бізнес шукають способи поповнити бюджет та надати підприємствам необхідних працівників шляхом бронювання військовозобов'язаних для підприємств, які не є критично важливими (так зване економічне бронювання). У парламенті зареєстровано шість законопроєктів (№11331, №11331-1, №11332, №11332-1, №11332-2, №11308), які передбачають механізми для цього бронювання:
● для підприємців, включаючи ФОП, які щомісяця вносять плату у розмірі 20400 грн за кожного працівника або за свою діяльність.
● для фізичних осіб-підприємців при щомісячному доході від 61200 грн;
● для фізичних осіб-підприємців або працівників, чия щомісячна зарплата перевищує 36336 грн, без додаткових зборів;
● для підприємств, організацій, установ із кількістю працівників від 10 осіб, які сплачують ЄСВ від 40000 грн на місяць, до 50% працівників;
● для офіційно працевлаштованих або ФОП автоматичне бронювання, якщо вони щомісячно сплачують до бюджету не менше ніж 8000 грн податків.
РИЗИКИ НОРМАТИВНИХ АКТІВ ЩОДО ЕКОНОМІЧНОГО ЗАХИСТУ
У запропонованих законопроєктах народні депутати представляють різноманітні механізми бронювання. Проте, чи були враховані потенційні ризики, які ці механізми можуть нести для обороноздатності, суспільства та економічного розвитку в перспективі? До числа цих ризиків можна віднести:
Корупційні практики
Економічне бронювання повинно включати в себе встановлення спеціальних контролів для перевірки, чи не отримують роботодавці (включаючи фізичних осіб-підприємців) хабарі за працевлаштування на штучно створені вакансії або за фальшиве працевлаштування з метою уникнення мобілізації.
У разі відсутності контролю будь-яка компанія зможе за певну плату резервувати конкретних осіб або "продавати резерв" на неіснуючі робочі місця.
Розподіл суспільства на "соціальні верстви"
Особи, що матимуть фінансову стабільність та гроші, фактично будуть відкуплятися, оплачуючи економічну бронь, унаслідок чого посилиться класова нерівність. "Війна для бідних" може додатково загострити психоемоційний стан населення та соціальну напругу.
Зневага до потреб діючих військовослужбовців та нерівність.
Багато чинних військовослужбовців у цивільному житті мали професії та заробіток, які могли б надати їм право забронюватись від мобілізації. У запропонованих законопроєктах з економічного бронювання немає жодної можливості для військовослужбовців бути звільненими зі служби, сплачувати податок за бронь та наповнювати бюджет.
Обороноздатність
Схожі "фінансові" параметри для бронювання не беруть до уваги потреби фронту в людських ресурсах.
Зростання рівня безробіття та скорочення податкових надходжень.
Дрібний бізнес, наприклад ФОП до 10 осіб, який не може дозволити собі економічне бронювання працівників, закриватиметься, отже, бюджет втрачатиме надходження від цього бізнесу. Це також призведе до збільшення безробіття, відповідно зростання виплат для безробітних, які в іншому разі могли б наповнювати бюджет.
ВИСНОВКИ ВІДОМСТВ І РАДИ ЮРИДИЧНИХ ЕКСПЕРТІВ
Мінагрополітики не підтримує законопроєкт, оскільки для багатьох агропідприємств зазначені суми зарплати та податкових виплат є зависокими. Відповідно мобілізація може непропорційно торкнутися аграрних регіонів.
Міноборони також не підтримує законопроєкт 11331, оскільки, на його думку, економічне бронювання порушить один із принципів мобілізаційної підготовки - гарантованої достатності, який визначає необхідність дотримання балансу між забезпеченням національної економіки робочою силою та можливістю комплектування війська особовим складом.
Громадська організація "Юридична Сотня" у своєму аналізі наводить коментарі від Міністерства економіки, в яких зазначається, що "рівень заробітної плати працівників вже став одним із ключових галузевих показників, на які спирається Мінекономіки при визначенні підприємств, що мають критичне значення для національної економіки". Крім того, організація згадує зауваження від Державної податкової служби, що "[законопроєкт] 11332 може створити ризики для осіб, які вже отримали бронювання відповідно до діючого законодавства, оскільки роботодавці можуть бути змушені сплачувати цей збір, або, в разі несплати, таких осіб можуть піддати мобілізації".
Додатково, розробники законопроєктів не надають жодних пояснень щодо вибору критерію відбору за розміром заробітної плати (зокрема, чому він встановлений на рівні 36336 грн, а не, скажімо, 35000 чи 37000 грн). З огляду на ці аспекти, експерти "Юридичної сотні" радять утриматися від підтримки законопроєктів, що стосуються економічного бронювання.
РОЗВ'ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМИ НАПОВНЕННЯ БЮДЖЕТУ
Спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України, Пенні Пріцкер, виступила з ініціативою одночасного поповнення бюджету та протидії корупції.
Вона радить звернути увагу не на збільшення податкових ставок, а на реформування митної служби та протидію сірим ринкам. "Існують доходи, які ви втрачаєте і які мали б отримувати вже сьогодні. Давайте спершу зосередимося на цьому", – зазначила Пріцкер.
Загалом складається враження, що законопроєкти про економічне бронювання розробляли не для порятунку країни, а на догоду виборцям та для порятунку окремих гравців бізнесу, таких як IT, авіаційний транспорт, сфера фінансів та страхування (враховуючи звіт Держстату про рівень середньої зарплати) та інші, які мають можливість платити військовий збір за будь-якого працівника або підвищити їм зарплату до необхідних 36336 грн.
РОЗВ'ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМИ ДЕФІЦИТУ ПРАЦІВНИКІВ
ГО "Інтенція" презентує альтернативу короткостроковому найму співробітників — це довгостроковий підхід до організації чергування в Силах оборони, що дозволяє зберегти обороноздатність та ефективність армії. Конкретно:
● запровадити на законодавчому рівні звільнення зі служби через фіксований термін, наприклад право на звільнення через 36 місяців, з яких 12 - у зоні бойових дій;
● надати можливість забронювати 50% працівників важливих підприємств, за умови, що серед них половина становитимуть ветерани та резервісти, які були звільнені зі служби.
Враховуючи те, що Росія веде проти нас війну на виснаження, "черговість служби" та вчасна заміна особового складу без доведення фізичного стану бійців до втрати ефективності - це необхідність і чи не єдина умова виживання українців як вільної нації.
Встановлені на законодавчому рівні строки служби можуть принести численні переваги для бізнесу, суспільства та військових структур:
● Мобілізовані після звільнення могли б повернутись на попередні робочі місця, відновити довоєнний бізнес або відкрити новий та створити робочі місця.
● Бізнес мав би прогнозований строк, на який працівників мобілізують, а також мінімальний прогноз кількості працівників, що повернуться на робоче місце.
● Спрощення процесу мобілізації, оскільки 63,8% чоловіків, які підлягають службі, відчувають страх перед військовою службою через невизначеність термінів. Встановлення чітких термінів служби може змінити сприйняття армії на більш позитивне - як на тимчасове виконання громадянського обов'язку, а не як на "квиток в один кінець", як це відбувається наразі.
● Знизиться рівень корупції. І військові, які шукають шляхи звільнення зі служби, і військовозобов'язані, які шукають шляхи уникнення служби через невизначеність термінів, припинять це робити.
● Гарантує своєчасну ротацію військовослужбовців, які зазнали фізичного та психічного виснаження, що посилить боєздатність та оборонні можливості армії.
● Забезпечить мотивацію для діючих військовослужбовців, оскільки стане орієнтиром для завершення їхньої служби.
● Гарантує рівні права та обов'язки для всіх громадян, як це передбачено Конституцією. Це, у свою чергу, допоможе зменшити відстань між цивільним населенням та військовими, яка на сьогоднішній день лише збільшується.
● Зниження тиску на систему охорони здоров'я та витрат з державного бюджету на медичне обслуговування, оскільки тривала дія бойового стресу та ситуацій на фронті безпосередньо сприяє розвитку та ускладненню ряду захворювань, пов'язаних з опорно-руховим апаратом, серцево-судинною системою, нервовою системою, а також травленням тощо.
Встановлені терміни служби можуть сприяти формуванню позитивного іміджу військовослужбовців у суспільстві, які виконали свій обов'язок перед Батьківщиною, повернулися живими до цивільного життя і здатні продовжувати працювати, підтримуючи економіку країни. Це, в свою чергу, підвищить престиж військової професії. В результаті, можуть бути вирішені проблеми з мобілізацією та нестачею робочої сили, оскільки ветерани зможуть займати робочі місця, а ймовірність їх повторної мобілізації залишиться мінімальною.
Спільно з ветеранами політики, які вже досягли успіху, ухвалення закону, що визначає чіткі терміни служби, є стратегічно важливим і має довгострокову перспективу. Це нагадує реформу митної системи, запропоновану представницею США, яка також спрямована на збільшення надходжень до бюджету. Було б бажано, щоб народні обранці, працюючи над змінами в законодавстві, зосереджувалися на перспективних рішеннях, а не на миттєвих вигодах, які можуть задовольнити виборців і поповнити бюджет.
Наталія Каргапольцева, керівниця ГО "Інтенція"
"Голос України"