До 700 ракет Х-101: КБ "Радуга" в Росії планує збільшити обсяги виробництва у 2025 році (дослідження)


Незважаючи на запроваджені санкції, обладнання з Німеччини та Італії продовжує постачатися на російський завод, що виробляє ракети Х-101 для атак на Україну, з'ясували дослідники. Частина верстатів прибуває під покровом таємниці, але існують компанії, які відкрито ведуть переговори з Росією.

Конструкторське бюро "Радуга", що займається виробництвом російських крилатих ракет Х-101, активно будує нові виробничі потужності, перевищує встановлені виробничі завдання і має на меті збільшити обсяги випуску продукції на 20% до 2025 року. Це означає, що для України існує ризик, що щонайменше 700 ракет можуть бути використані проти міст та енергетичної інфраструктури. Як вдалося росіянам підтримувати функціонування цієї підприємства, яке підлягає санкціям, було висвітлено в розслідуванні Міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm.

Розслідувачі спершу повідомили про кількість Х-101, яку КБ "Радуга" імені А. Я. Березняка випустило у попередні роки. Зокрема, вони встановили, що у 2023 році було 420 ракет, у 2024 -- 575: є зростання майже на третину (на 27%). Плани на 2025 рік -- 700 ракет: зростання з попереднім роком майже на п'яту частину (на 15%). Весь цей час мали б діяти санкції, накладені світовим співтовариством, зауважується у статті. Однак схоже на те, що не діють: зростання 2025 року у порівнянні з 2023 -- на 40%.

Для того щоб зрозуміти причини даної ситуації, експерти звернулися до даних проєкту Frontelligence Insight (FI). Аналітики FI проаналізували супутникові зображення та секретні документи "Радуги". В результаті їхніх досліджень з'ясувалося, що санкції не виконуються з двох основних причин: через західні компанії та російських програмістів. Підтвердження їхніх висновків — два нові будівлі, що з'явилися на території підприємства в Дубні, Московська область (всього за 500 км від України). На супутниковому знімку, який це ілюструє, видно, що один з корпусів вже добудовано, а інший ще будується, оскільки помітні котлован і будівельна техніка.

Аналітики докладно описали дві умови, чому КБ "Радуга" успішно працює, попри санкції.

По-перше, РФ і далі має можливість отримувати достатню і необхідну кількість устаткування з-за кордону: це устаткування встановлюється у нових корпусах і залучається для випуску нових ракет Х-101. В документах на модернізацію, які роздобули FI, бачимо компанії з Китаю, Німеччини, Італії. Частина обладнання іде контрабандою, вказано у розслідуванні. Але є також прямі перемовини з італійською компанією FAGIMA FRESATRICI SRL: власники цієї компанії не звернули увагу на заборону продавати у РФ техніку для виробництва зброї. Про те, що устаткування все ж дійшло і почало працювати, свідчать звіти за 2023 рік, які оприлюднив проєкт FI. На сторінках звіту "Радуги" є виконання і навіть перевиконання плану.

По-друге, російські компанії активно прагнуть зменшити свою залежність від західного програмного забезпечення. Цю проблему висвітлює лист від компанії "Иннопрактика", пов'язаної з донькою Путіна Тетяною Тіхоновою. У документі зазначається, що перехід до вітчизняних технологій не відбудеться миттєво, але процес вже розпочався. Особливі труднощі виникають у сфері автоматизованих систем управління. До цієї ініціативи залучаються російські програмісти та IT-компанії. Для упорядкування процесу планується створення спеціальної асоціації.

В InformNapalm зазначили, що Російська Федерація змогла відновити виробництво ракет, незважаючи на накладені на неї санкції. Експерти закликали західні держави активізувати свої зусилля щодо тиску на російське керівництво, щоб цей вплив став дійсно відчутним.

Зазначимо, що влітку представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України повідомив про можливість Росії виробляти до 50 ракет Х-101 щомісяця. Цьому сприяють постачання з Китаю. Водночас, дані, отримані розслідувачами на 2025 рік, свідчать про те, що незабаром темпи виробництва можуть зрости до 58 ракет на місяць.

Нагадаємо, 26 серпня війська Російської Федерації провели один з наймасштабніших ракетних обстрілів України, запустивши понад 230 ракет і дронів. Журнал Фокус звернувся до аналітиків, які розповіли, як Росія змогла накопичити таку значну кількість засобів ураження.

Related posts