Вшанування пам'яті жертв тероризму: 6 історій українців, які трагічно загинули від російських нападів
Благодійниця Ірина Фількіна з міста Буча
5 березня 2022 року у місті Буча загинула Ірина Фількіна, яка мала відсвяткувати своє 53-річчя у квітні. Її тіло виявили після відступу російських військ. Світові засоби масової інформації поширили зображення розстріляної жінки з червоним манікюром, але її ім'я стало відомим пізніше.
У Фількіної було дві доньки, які проживали в околицях Києва. Після початку повномасштабного вторгнення РФ вони змогли евакуюватися за кордон. Ірина, за їхніми словами, відмовилася виїжджати і залишилася, щоб допомагати іншим людям.
Деякий час жінка провела у торговому центрі "Епіцентр" - готувала їжу для місцевих, які там переховувалися.
5 березня Ірина наважилася на спробу залишити Бучу, але виявилося, що в автомобілі, який евакуював людей, всі місця були зайняті. Тому вона вирішила повернутися додому на велосипеді.
Малюки намагалися відмовити її. Запевняли, що це занадто ризиковано. Та Ірина впевнено відповіла, що все мине чудово, адже вона здатна "гори перевернути". Нажаль, жінка так і не дісталася додому.
Пізніше у мережі опублікували відео з безпілотника (зняте до 10 березня 2022 року), на якому видно, як людина котить чорний велосипед вулицею Яблунською (такий був у Ірини), а потім її розстрілюють російські солдати. На іншому відео з цієї ж вулиці було видно жінку в синій куртці, яка лежала поряд із велосипедом.
Близькі не хотіли вірити, що це була Ірина. Однак, після того як сумнозвісне фото Reuters облетіло світ, вони впізнали її за рукою та манікюром.
Ірина Фількіна (фото: facebook.com/victims.of.russia)
Володимир Чередніченко - випускник Київської муніципальної академії естрадного та циркового мистецтв, колишній співробітник Музичної спілки, потерпілий від аварії на Чорнобильській АЕС (мав інвалідність 1-ї групи та перебував на пенсії за станом здоров'я).
До великого наступу РФ чоловік проживав у Києві, окремо від своєї дружини Надії. Однак влітку 2021 року вона перевезла його до свого дому в Ірпінь, оскільки Володимиру вже було важко самостійно себе доглядати.
24 березня 2022 року російські війська на бронетехніці в'їхали на вулицю Мечникова в Ірпені.
Спершу загарбники обстріляли житлову п'ятиповерхівку, а згодом почали гатити запальними снарядами по будинку, в якому на той момент і мешкав 75-річний Володимир зі своєю дружиною Надією.
Через обстріл будинок подружжя та розташований поруч гараж охопило полум'я. Дружина встигла вивести Володимира, який пересувався за допомогою ходунків, із палаючої оселі.
Намагаючись врятуватися, чоловік відкрив ворота та вийшов на дорогу, де перебували російські військові. Вони розстріляли Володимира з автоматів і вбили Надію.
У Чередніченка є дочка, син і онука.
Володимир Чередніченко (зображення: facebook.com/victims.of.russia)
14 липня 2022 року росіяни завдали ракетного удару по центральній частині Вінниці, що призвело до численних жертв та постраждалих. Серед загиблих внаслідок цього терористичного нападу була і 4-річна Ліза Дмитрієва.
На момент обстрілу дівчинка разом із мамою Іриною поверталась з розвиткового логопедичного заняття. У соціальних мережах жінка часто розповідала про власне материнство та досвід виховання Лізи - дівчинки з синдромом Дауна.
Жінка була розлучена з Артемом, але він продовжував підтримувати стосунки з донькою.
У 2021 році Ліза навіть долучилась до зйомок різдвяного ролика першої леді Олени Зеленської.
Але ворожий удар забрав життя цієї дівчинки. Ірина зазнала серйозних поранень і опинилася в реанімаційному відділенні.
Ліза Дмитрієва (фото: victims.memorial)
У ніч з 22 на 23 листопада 2022 року в місті Вільнянськ Запорізької області в результаті ракетного обстрілу було знищено двоповерхову будівлю пологового відділення місцевої клініки.
"У той час в відділенні знаходилася лише одна породілля з новонародженою дитиною, а також лікар. Внаслідок атаки немовля 2022 року народження загинуло," - повідомили в ДСНС.
Пізніше з'ясувалося, що мати покійного немовляти, Марія Кам'янецька, разом із чоловіком Віталієм Подляновим та трьома дітьми мешкала в селі Новосолоне Запорізької області.
Про свою вагітність жінка дізналася в кінці лютого 2022 року, якраз коли російські війська розпочали агресію проти України. Вона прийняла рішення залишитися на рідній землі, де проживали всі її близькі.
Вранці 20 листопада Марія стала матір'ю здорового хлопчика, якого назвали Сергієм. Вдома на новонародженого з нетерпінням чекали 7-річний старший брат і сестрички. Навесні родина навіть планувала переїзд у простіший будинок, аби місця вистачало для всіх.
Близько 2 години ночі 23 листопада Марія погодувала сина та вклала його у ліжечко біля себе (вони були єдиними пацієнтами в палаті).
Однак невдовзі жінка почула тріскіт — перший удар стався в іншій частині міста. Після цього вибух прогримів зовсім близько — цегляні стіни пологового відділення на другому поверсі були зруйновані. На ліжко Марії впала бетонна плита.
Незважаючи на біль від травм і задимлені димом та пилом легені, жінка все ж дісталася до ліжечка Сергійка, але воно виявилося пустим. Під час вибуху дитину викинуло з ліжечка.
Знайшовши телефон, Марія ввімкнула ліхтарик і почала обшукувати уламки в пошуках немовляти. Вона кликала на допомогу, благаючи рятувальників, які прибули на місце події, допомогти знайти її сина.
За інформацією ОГП, Сергійко увійшов до числа наймолодших жертв війни, оскільки прожив лише два дні, і навіть не встиг отримати свідоцтво про народження.
27 червня 2023 року російська армія атакувала кількома ракетами місто Краматорськ.
Один із снарядів поцілив у будівлю ресторану Ria Lounge, де на той час знаходилася 37-річна письменниця та громадська активістка Вікторія Амеліна (у супроводі делегації колумбійських журналістів та письменників).
У центрі вибуху постраждали також багатоквартирні будинки, торговельні заклади, автомобілі, поштове відділення та інші споруди. У всіх цих будівлях вибито вікна, шибки та двері.
1 липня серце Амеліної зупинилося в Лікарні Мечникова у місті Дніпро.
Пізніше Максим Козицький, керівник Львівської обласної державної адміністрації, підтвердив, що серед загиблих внаслідок російського ракетного удару по Краматорську була письменниця зі Львова Вікторія Амеліна.
"Вона отримала поранення несумісне з життям", - уточнив посадовець.
Він також згадав, що Амеліна була літераторкою, активісткою, членкинею Українського ПЕН і ініціаторкою Нью-Йоркського літературного фестивалю на Донеччині.
З моменту початку масштабного військового конфлікту Вікторія займалася фіксацією воєнних злочинів Росії на звільнених територіях.
Вікторія Амеліна (зображення: facebook.com/kozytskyy.maksym.official)
Увечері 9 лютого 2024 року російські дрони атакували нафтобазу в Харкові, що призвело до витоку пального і виникнення пожежі. В результаті згоріло щонайменше 15 будинків, і загинуло семеро людей, серед яких троє дітей. Крім того, кілька осіб отримали поранення.
В Офісі генерального прокурора повідомили, що внаслідок цинічної атаки держави-агресора загинула прокурор Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури - 35-річна Путятіна Ольга Сергіївна, її чоловік та троє їх синів.
Старшому сину Олексію виповнилося 7 років, середньому Михайлу було близько 4 років, а наймолодшому Павлу всього 10 місяців.
"Сім'я стала заручником пожежі у власному будинку", - зазначили в ОГП.