Чому Курська операція відіграє важливу роль у масштабній стратегії українських збройних сил - погляд політолога Олега Саакяна.
Курська операція є частиною масштабного контрнаступу українських Збройних сил, що завдає як матеріальних, так і репутаційних втрат Кремлю. У той же час, в Росії спостерігається нестача людських і технічних ресурсів, а пропагандистська нарація про "Велику Вітчизняну війну" втрачає свою ефективність.
Цією думкою поділився політолог Олег Саакян під час свого виступу на каналі "Прямий".
Ця операція є частиною серії заходів, які ми вже спостерігали і які ще можуть відбутися, що дозволяє комплексно віднести їх до українського контрнаступу або просто наступу 2024 року. Вони включають дії в Африці та завдання серйозних втрат Росії як у фізичному, так і в іміджевому плані. Російські втрати в цьому контексті колосальні і значно перевищують фізичну втрату близько сотні "вагнерівців". У випадку Курська, втрати для Росії та здобутки для України не співмірні з територією, яку Україна зайняла на російській землі. Це важливий прецедент, який руйнує численні міфи та створює багато проблем для Росії, - зазначив він.
При цьому на тлі Курської операції, за словами політолога, у російської армії спостерігається дефіцит людей і техніки.
Навіть у найменшому масштабі, якщо ми завтра уявимо, що прокидаємося і українські війська вийшли з російської території, оголосивши, що це був рейд і стали на кордоні для захисту, то для російських військ це вже стане відволікаючим ударом. Їм доведеться вибирати, куди спрямовувати техніку і військових, що є великою проблемою через нестачу важкої військової техніки, де комплектація становить лише 20-30 відсотків. Проблеми також виникають з артилерійськими стволами. Хоча Північна Корея намагається допомогти, ресурсів все одно недостатньо", - пояснив Саакян.
Він зауважив, що для охорони Курської АЕС було залучено жіночий підрозділ Росгвардії та строковиків. Проте пропагандистські наративи про "Велику Вітчизняну війну" виявилися неефективними.
"По людям підняття вже захмарне цінника одноразових виплат для контрактування. Це також показник, так само як і жіночий підрозділ Росгвардії, які охороняють Курську АЕС, і строковики, які стоять по прикордонню. Людей у Росії реально не вистачає. І те, що вони воюють зараз армією найманців - це показник, що пропагандистська історія а-ля "Велика Вітчизняна війна", вона не спрацювала і не змогла розгорнутися. Дефіцит людей у них очевидний", - вважає політолог.
І ось ця пропагандистська історія про "вставай, страна огромная" не спрацювала. Це також очевидно. Вони десятиліттями привчали суспільство до пасивності, щоб воно мовчки приймало путінське правління і погоджувалося на всі його рішення. Як скаже цар - так і буде. Скаже інакше - буде інакше. Їм видніше. Вони самі знищували цю активну підтримку, вони її боялися, вони придушили пасіонарність", - додав Саакян.
З його точки зору, Україна створила на території Росії справжню "м'ясорубку", оскільки Кремль не зважатиме на втрати своїх військових для відновлення контролю.
Вони підвищили вартість звільнення цих територій і тепер будуть намагатися витіснити українські війська, які на певному етапі організують оборону на вигідних позиціях. Зараз, образно кажучи, Україна створила на території Росії "м'ясорубку". І навіть крутити її не буде необхідності, бо вони самі будуть запустити цей механізм, оскільки не можуть визнати того, що Україна буде контролювати російські землі, - вважає політолог.
Повідомляється, що Міністерство оборони Росії заявило про атаку українських військ на російську армію в Курській області. Згідно з інформацією, напад розпочався о 8 годині ранку 6 серпня. Удар був завданий по позиціях "підрозділів, які охороняють державний кордон Російської Федерації в районах населених пунктів Ніколаєво-Дар'їне та Олешня Курської області, що безпосередньо межують з російсько-українським кордоном".
Станом на ранок 7 серпня Збройні Сили України зайняли 11 населених пунктів у регіоні та просунулися вглиб російської території на близько 15 км. Ширина утвореного клину становить 10-11 км. Російські пропагандисти стверджують, що українські війська захопили газовимірювальну станцію "Суджа" у Курській області, через яку проходить транзит російського газу до Європи. Пізніше російські "військові кореспонденти" підтвердили втрату ще кількох населених пунктів.
Водночас російська влада повідомляє, що Збройні сили України просуваються до Курської атомної електростанції, а бої ведуться "за кілька десятків кілометрів" від міста Курчатов, де розташована станція, яка постачає електроенергією 19 регіонів Центрального федерального округу. Крім того, у Курській області РФ Збройні сили України захопили біля міста Суджа склади боєприпасів, які мали забезпечити майбутній наступ РФ на Сумську область.
Натомість в Офісі президента заявили, що Україна атакувала Курську область, щоб посилити свої позиції на майбутніх переговорах з Росією. Речник Оперативно-тактичного угруповання військ "Харків" Віталій Саранцев наголосив, що російські окупаційні війська продовжують ротацію на Харківщині, події в Курській області РФ не вплинули на кількісний склад ворога на цьому напрямку.
У Інституті вивчення війни (ISW) запропонували чотири можливі варіанти дій Росії у відповідь на наступальні дії Збройних сил України в Курській області. Вони припускають, що Кремль майже напевно спробує відновити контроль над територіями, які зайняли українські війська, та зупинити їхній подальший рух углиб Росії. Це, на їхню думку, є важливим, оскільки такий розвиток подій завдасть серйозного удару по багаторічним зусиллям російського лідера Володимира Путіна, спрямованим на зміцнення його спадщини, забезпечення стабільності, безпеки і геополітичного впливу Росії.