Чи впровадять в Україні економічне бронювання?
Не так давно депутат Ярослав Железняк повідомив, що уряд знову розглядає можливість економічного бронювання на основі рівня заробітної плати, і цю інформацію вже підтвердили в Міністерстві економіки. Як зазначив нардеп, наразі розробляються кілька моделей, але остаточне рішення залежить від позиції вищого політичного керівництва. Планується впровадження бронювання вже в жовтні-листопаді, і за попередніми розрахунками це може забезпечити бюджету 8 мільярдів гривень щомісяця.
Як реагує на ініціативу економічного бронювання ринок праці та чи призведе економічне бронювання до зростання зарплат?
Бронювання "на платній основі" дає можливість власникам бізнесу визначити, які працівники їм реально необхідні, та сплачувати податки за них у повному обсязі. Це означає, що навіть компанії, які не відповідають вимогам критично важливих для держави, зможуть здійснити бронювання своїх співробітників.
Хочемо нагадати, що закон, що стосується мобілізації, почав діяти без чітко визначеного механізму для економічного бронювання. В результаті цього мільйони українців, які не оновили свої дані, опинилися у ще більшій тіні. Не дивно, що основною метою економічного бронювання вважається не розвиток бізнесу шляхом збереження ключових спеціалістів, а виведення зарплат військовозобов'язаних з тіні для поповнення державного бюджету. Адже за зарплати близько 35 тисяч гривень податкові відрахування можуть становити близько 20 тисяч гривень.
Слід зазначити, що погляди фахівців, економістів і народних депутатів на питання економічного бронювання кардинально відрізняються.
"Тисячі людей вже платять величезні кошти, аби уникнути призову. Просто ці гроші йдуть не до бюджету, а до чесних рук, зокрема, до рук ТЦК-шників, -- написав на своїй сторінці в Фейсбуці журналіст Сергій Лямець. -- Побороти це явище жодним чином не можливо. Це як наркотики -- посилення боротьби лише збагачує борців. Тому єдиний ефективний шлях -- це легалізація. Так, це несправедливо з точки зору людей, які не мають грошей, аби відкупитися. Все вірно. Але змінити цей стан речей не вдалося нікому протягом століть. А ось наповнити бюджет легальними мільярдами гривень можна вже зараз".
Бізнесмен Олександр Деркач вважає, що економічне бронювання вигідне для всіх, адже витрати покриває компанія. "Тут присутня певна справедливість. Працюй старанно, будь затребуваним, і за тебе заплатять. Проте шукати справедливість під час війни – це безглузде заняття", – підкреслив він.
Водночас, чимало експертів та депутатів висловлюють рішучий протест проти економічного бронювання, підкреслюючи, що відповідно до статті 24 Конституції України, всі громадяни мають рівні конституційні права і свободи, а також є рівними перед законом. У відповідь на зауваження, що люди продовжують давати хабарі в військкомати, аналітик Олексій Кущ зауважив, що така пропозиція навряд чи може вважатися прийнятною, оскільки вона відображає елементи сегрегації суспільства за майновим критерієм.
"За словами народного депутата Макса Бужанського, у Верховній Раді не знайдеться навіть 200 голосів для підтримки цього питання, тому уряд вирішить його через свої постанови. Я особисто рішуче проти такого підходу. Війна, яка обтяжує бідних, є найгіршим сценарієм для нашої країни. Більш того, серед мільйона військовослужбовців є багато тих, хто міг би платити цей податок, проте їм цю можливість не надають."
За даними кадрових порталів, влітку ключові показники на ринку праці зросли, причому, подекуди -- всупереч звичайним сезонним тенденціям. На думку аналітиків порталу Work.ua, липень 2024 року не вкладається в стандартну картинку на ринку праці, адже зазвичай в середині літа кількість роботи зменшується.
Аналітики звернули увагу на зростання кількості вакансій для педагогів, а також для студентів і осіб без досвіду роботи. Крім того, на 25% зросла кількість оголошень про роботу в сфері бронювання — ця категорія вакансій була додана на сайт у травні 2024 року.
Найвищий рівень конкуренції спостерігається в Київській, Вінницькій, Львівській, Харківській та Волинській областях. Згідно з інформацією порталу, до п'ятірки найбільш конкурентоспроможних категорій входять "ЗМІ, видавництво, поліграфія"; "IT, комп'ютери, інтернет"; "Дизайн, творчість"; "Культура, музика, шоу-бізнес"; а також "Маркетинг, реклама, PR". Також відзначається зростання заробітних плат.
З лютого до травня середній рівень зарплат в Україні залишався стабільним на позначці 20 тисяч гривень, як зазначають експерти кадрового порталу. Однак у червні ситуація змінилася: відзначено підвищення на 2,5%, досягнувши 20,5 тисяч гривень. Це зростання зумовлене збільшенням кількості вакансій у Силах оборони, тоді як у цивільних професіях заробітки не підвищувалися протягом п'яти місяців. У липні ж нарешті зафіксовано невелике покращення: середня зарплата на ринку праці становить 21 тисячу гривень, а в контексті лише цивільних вакансій — 20,5 тисяч гривень.
Найбільше зростання відбулося у наступних категоріях:
Отже, як ми можемо помітити, навіть після значного підвищення, до рівня заробітної плати у 35 тисяч гривень (за умови, що працівника можна резервувати у випадку впровадження ініціативи економічного резервування) більшості галузей ще належить пройти довгий шлях.
Відповідаючи на питання про вплив економічного бронювання на ринок праці, керівник консалтингової фірми "Михайлов та партнери" Віталій Михайлов підкреслив, що українські компанії можна умовно класифікувати на три категорії:
У розмові з Фокусом Михайлов зазначив, що економічне бронювання не матиме жодного впливу на діяльність "чорних" компаній. Що стосується "сірих" компаній, ситуація є складною: важко визначити, чи готові ці підприємства підняти офіційні зарплати з 8 до 35 тисяч гривень, при цьому сплачуючи значно більші податки. Отже, в першу чергу, законодавство про економічне бронювання вплине на "білі" компанії, які включають банківський сектор, транснаціональні корпорації та великі національні компанії, що прагнуть до прозорості у своїй діяльності.
Впровадження економічного бронювання насамперед очікують компанії, які працюють у відповідності з вимогами чинного законодавства про працю, погоджується HR-експертка, власниця HR-агенції Домініка Іванова-Бекар. Але, на її думку, різкого стрибка по виходу бізнесу з тіні не буде.
Компанії, які діяли в тіні, навряд чи змінять свої підходи до кінця року, – підкреслила експерт у коментарі для Фокусу. – Цю ситуацію визначають як економічні чинники, так і глибокі психологічні установки, які не підлягають швидким змінам. Тож у перші місяці ці підприємства спостерігатимуть за дією нових законів та оцінюватимуть, чи варто "перелаштуватися".
Відповідаючи на запитання від шукачів роботи, Іванова-Бекар зазначила, що це безсумнівно є актуальною тенденцією. Якщо раніше, приблизно рік-півтора тому, кандидати в основному зосереджувалися на величині зарплати, то сьогодні більшість чоловіків-кандидатів надає перевагу вакансіям у компаніях, які вже пропонують можливість бронювання, або планують ввести цю практику найближчим часом.
За словами директорки консалтингової компанії TalentMatch, HR-експертки Наталії Слинько, запит на бронювання наразі великий як від громадян, так і від бізнесу. "Я впевнена, що на критично важливі посади збільшуватимуть офіційну зарплату, щоб була можливість забронювати спеціаліста, -- відзначила експертка у коментарі Фокусу. -- Також не виключаю, що самі співробітники будуть згодні зі своєї зарплати, що "не дотягує", доплачувати податки. Таким чином вони недоотримуватимуть частину зарплати, але офіційно вийдуть на більший рівень доходів і все ж таки зможуть бути заброньованими".