Конфлікт в Україні підтвердив критичну роль безпілотників і штучного інтелекту у сучасних бойових діях, заявив Боррель.
Війна в Україні показала, що використання безпілотних систем, штучного інтелекту (ШІ) та інших інноваційних технологій матиме вирішальне значення у майбутніх бойових діях, тому ЄС має активно розвивати власну технологічну базу, щоб не залежати від третіх країн.
За інформацією Укрінформ, високий представник ЄС Жозеп Боррель висловив свої думки в особистому блозі на платформі Європейської служби зовнішніх дій. Ці нотатки він створив після участі у вересневій конференції з технологічного суверенітету в оборонній сфері COTEC, яка пройшла в іспанському місті Лас-Пальмас.
Конфлікт в Україні став каталізатором нових підходів до ведення сучасних бойових дій: наземні роботи виконуватимуть широкий спектр завдань – від розвідки до прямого бойового зіткнення. Росія вже активно використовує безпілотні технології, здатні запускати протитанкові ракети, гранати і дрони. Водночас, Україна застосовує дрони для медичної евакуації з фронту та доставки вибухових пристроїв. Повітряні безпілотники ефективно протистоять танковим підрозділам, а морські дрони значно зменшили "паперову" перевагу Росії на водах, відновивши можливості судноплавства в Чорному морі, - підкреслив Боррель.
Він зауважив, що безпілотні системи зробили сучасну війну набагато асиметричнішою: кілька дешевих дронів (до 500 євро за одиницю) можуть вивести з ладу бойовий танк, і навіть набагато коштовніший F-35 мав би ще поборотися, щоб перевершити їх у ефективності таких атак.
За словами високопосадовця Європейського Союзу, конфлікт в Україні все більше набуває характеру війни дронів. Збройні сили України активно використовують комерційні безпілотники для ураження танків та виконання інших завдань. Штучний інтелект все частіше інтегрується в автономні системи озброєння, кібероперації та розвідку. Завдяки ШІ, дрони здатні обходити перешкоди та виявляти потенційні цілі. Системи на базі штучного інтелекту можуть обробляти дані від автоматизованих сенсорів, що встановлені на роботах і дронах, для створення детальних карт бойового поля та прогнозування можливих маршрутів атак.
Крім того, Боррель підкреслив, що залежність бойових операцій від космічних технологій продовжує збільшуватися: сучасний військовий на 80% покладається на космічні ресурси для забезпечення комунікації, навігації та використання різних видів озброєння.
Високий представник ЄС зазначає, що наступним важливим етапом у розвитку військових технологій можуть стати квантові технології. Їх потенціал може бути реалізований у різних військових сферах, починаючи від забезпечення безпечного зв'язку і закінчуючи створенням автономних навігаційних систем, які можуть функціонувати у разі, якщо традиційні GPS мережі зазнають атак з використанням електронних засобів. Європейські наукові установи займають провідні позиції у цій галузі.
Боррель застеріг європейських виробників та дослідників від надмірної залежності від імпорту, особливо від тих постачальників, які не належать до країн з числа стратегічних союзників ЄС.
Він навів такі дані: лише одна китайська компанія DJI контролює близько 70% від глобального комерційного виробництва дронів, і цей факт має бути підставою для перестороги. Це не означає самоізоляції європейських дослідників та виробників - навпаки, вони мають розширювати партнерство з третіми країнами, яким можуть довіряти.
"Європа знаходиться на критичному етапі. Ми повинні досягати прогресу у таких ініціативах, як Європейський фонд оборони та Хаб з оборонних інновацій ЄС, але при цьому нам потрібно діяти рішучіше. У світі, що сповнений війн та напруги, ми маємо знову думати "за великим рахунком", інвестувати у ключові технології, такі як ШІ, дрони та космічні спроможності, щоб допомогти нашій оборонній промисловості реалізувати весь її потенціал", - наголосив високий представник ЄС.
У травні цього року в Брюсселі пройшов Форум оборонної промисловості між ЄС та Україною, в якому взяли участь більше 350 компаній та організацій. Під час заходу високий представник ЄС Жозеп Боррель анонсував плани Євросоюзу відкрити в Києві Офіс інновацій до кінця року.
20 вересня під час свого візиту до Києва президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн разом із міністром оборони України Рустемом Умєровим урочисто відкрила Офіс оборонних інновацій ЄС. Ця подія символізує новий етап у співпраці між Україною та Європейським Союзом у сфері розвитку оборонних технологій. Українська сторона вважає, що спільні ініціативи в галузі ІТ та виробництва озброєння стануть вирішальним чинником для досягнення перемоги над російським агресором у майбутньому.