Згідно з результатами опитування, компанії очікують підвищення цін на свої товари та скорочення чисельності працівників.


У вересні бізнес знизив свої прогнози щодо рівня ділової активності. Однак компанії з усіх галузей очікують підвищення цін на свої товари та послуги.

Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який у вересні становив 48.7 порівняно з 48.4 у серпні, повідомляє пресслужба Національного банку.

Відзначається, що активізація внутрішнього попиту, нарощування товарних запасів, державне фінансування на відновлення інфраструктури та будівництво доріг, стабільна діяльність морського коридору, збільшення обсягів залізничних перевезень, а також сезонні коливання позитивно вплинули на покращення бізнес-прогнозів.

Замість цього, серед стримуючих факторів залишалися атаки на критично важливу інфраструктуру, погіршення прогнозів щодо валютних курсів, збільшення акцизних ставок на паливо, брак робочої сили та прискорення інфляційних процесів.

Читайте також: Проблеми в українському ІТ: Реєстрації нових ФОП впали на 21% і майже зрівнялися з кількістю закритих

Отже, компанії у сфері торгівлі демонструють найвищий рівень оптимізму щодо своїх перспектив. Це пов'язано з активним споживчим попитом, стабільною пропозицією товарів та розширенням логістичних мереж: секторальний індекс у вересні досяг 52.1, тоді як у серпні він становив 50.4.

Промислові компанії високо оцінили перспективи своєї діяльності, зважаючи на стабільний споживчий попит, збільшення обсягів виробництва та вдосконалення логістичних процесів. У вересні секторний індекс склав 50.3, у порівнянні з 48.6 у серпні.

Будівельні компанії продовжують отримувати позитивні оцінки своїх економічних показників у найближчій перспективі, враховуючи державне фінансування на будівництво доріг та інфраструктури, а також сезонні фактори. Секторальний індекс у вересні зафіксувався на рівні 50.1, що є зниженням у порівнянні з 50.7 у серпні.

Натомість підприємства сфери послуг зберегли негативні оцінки майбутніх результатів своєї економічної діяльності через дефіцит кваліфікованих кадрів й збільшення витрат бізнесу на оплату праці та альтернативні джерела енергопостачання: секторальний індекс становив 44.6 у вересні (в серпні - 46.5).

Читайте також: Бізнес закладає у бюджети на 2025 рік курс 44 грн/$

Відзначається, що на фоні зростання темпів закупівельних цін компанії з усіх секторів, які брали участь в опитуванні, прогнозують підвищення вартості своїх товарів та послуг.

Водночас ситуація на ринку праці залишається нестійкою. Лише підприємства будівництва не налаштовані на скорочення персоналу. Керівники інших секторів, незважаючи на незначне пом'якшення оцінок, і надалі прогнозують зменшення загальної чисельності працівників, найбільше - у сфері послуг.

Щомісячне дослідження підприємств проходило з 4 по 23 вересня 2024 року. У заході взяли участь 474 компанії.

Related posts