"Анти-ТЦК": Як функціонують ворожі телеграм-рекрутери та боти, що залучають українців до диверсійних дій.


Аналітики Центру досліджень "Детектора медіа" виявили та стали частиною телеграм-груп, що пропонують фінансову винагороду за знищення військового майна.

20 вересня Офіс Генерального прокурора оголосив про 266 випадків підпалів автомобілів, що належать військовослужбовцям та волонтерам. Глава Національної поліції Іван Виговський зазначив, що ці акти є частиною діяльності російської ФСБ, яка залучає українську молодь до своїх дій. Відомо, що серед цих випадків понад 50 були скоєні неповнолітніми.

Злочинні дії почалися у 2024 році. У червні з'явилася інформація про те, що російські спецслужби активно використовують даркнет-форуми для вербування осіб, які виконують підпали автомобілів ТЦК. Про це повідомив Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Зокрема, йдеться про оголошення на платформі Hydra, яка спеціалізується на обігу наркотиків. За виконання підпалів оголошеннями передбачено фінансову винагороду. Однак даркнет не є єдиним ресурсом, що використовують російські спецслужби для залучення паліїв. Речниця Офісу Генерального прокурора Надія Максимець зазначила, що в більшості випадків координування дій паліїв військового майна в Україні та Європі відбувається через месенджери, зокрема, через Telegram. Аналітики Центру досліджень "Детектора медіа" виявили таких вербувальників у цьому месенджері. У статті розглядаємо механізми вербування та те, як ці підпали сприяють російській пропаганді.

24 серпня у Парижі був затриманий Павло Дуров, один із засновників месенджера Telegram. Основна причина затримання полягає в тому, що французькі правоохоронці висловили претензії до Дурова через недостатню модерацію каналів, що створює можливості для організованої злочинності вільно діяти на платформі. Крім того, він також відмовився надати інформацію, яку вимагали правоохоронці для проведення розслідування.

Після арешту Дуров висловив готовність на запити влади надавати IP-адреси та телефонні номери осіб, які займаються протизаконною діяльністю, і розпочав співпрацю з французькими правоохоронними органами. Проте, варто зазначити, що ця співпраця Телеграму з правоохоронцями, схоже, обмежується лише територією Франції, оскільки інформації про співпрацю з українськими службами безпеки поки що не надходило. Таким чином, в Україні, як і в багатьох інших країнах, Телеграм залишається "ігровим полем для злочинців, екстремістів і терористів", що підтвердив у своєму розслідуванні The New York Times. Не виключено, що цей ресурс також активно використовують російські спецслужби.

Організатори підпалів користуються можливістю залишитись анонімними й не бути заблокованими через недостатню модерацію спільнот у телеграмі. Як ми з'ясували, свої повідомлення вони публікують у групових чатах, де роботодавці залишають інформацію про можливості працевлаштування. У цих повідомленнях обіцяють заробітну плату в $800 -- 1000 і більше.

Зв'язавшись із "роботодавцем", можна отримати деталі про умови "роботи": знайти автомобіль військових, погодити ціль із куратором, момент підпалу зняти на камеру. Після цього чекати на гроші, які куратори обіцяють надіслати на криптогаманець.

Обговорення такої роботи може розпочатися через телеграм-бота, на якого потрапляють користувачі, перейшовши за посиланням у публікації про вакансію з привабливою зарплатою. Після введення команди "/start" бот або рекрутер надають детальну інформацію про "посадові обов'язки".

Це інформація, яку аналітики Центру досліджень "Детектора медіа" зібрали під час комунікації з "роботодавцями" (зліва — ймовірно, з рекрутером, праворуч — ймовірно, з автоматизованим ботом).

На зображеннях можна помітити, що "рекрутери" також орієнтуються на підпали об'єктів, пов'язаних із ТЦК.

На першому скриншоті в кінці повідомлення рекрутера є фраза "це (підпали автівок -- "ДМ") відбувається зараз усюди, по всій Україні". Ті, хто стоїть за телеграм-ботами й рекрутерами, ймовірно, намагаються створити враження існування організованого чи стихійного антивладного руху проти мобілізації в Україні. Проте у випадку оголошень у телеграмі до підпалів закликають не через переконання, а заради грошей.

Це підтверджує й інформація правоохоронців. Як повідомила речниця Офісу Генерального прокурора Надія Максимець, "близько 90% (випадків підпалів авто військових -- "ДМ") -- це саме корисливі мотиви. Тобто це бажання легкого заробітку".

А підпали є одним із рівнів "завдань".

"Не завжди замовлення починаються саме з підпалу автомобілів. Це можуть бути якісь легші замовлення, наприклад, розклеїти листівки. Або роздати їх десь. І потім, коли це завдання виконане, вже тоді надходить складніше у вигляді підпалу автівок", -- каже Надія Максимець.

Начальник поліції Києва Дмитро Шумейко коментує:

Ворожі розвідувальні агенції використовують соціальні мережі, щоб пропонувати фінансову винагороду – від 600 до кількох тисяч доларів – за підпал автомобілів. Проте жоден з тих, хто дав згоду на цю пропозицію, так і не отримав обіцяні кошти.

Надія Максимець також підтверджує його заяву про те, що російські куратори не забезпечують фінансування для тих, хто готовий взяти участь у підпалі.

Російські спецслужби активно експлуатують платформу Telegram для залучення європейців до диверсійних акцій проти військових об'єктів НАТО та технічних засобів, які направляються в Україну. Це стало відомо завдяки розслідуванню, опублікованому OCCRP 26 вересня 2024 року. У матеріалі згадуються конкретні випадки вербування в Естонії, Латвії, Німеччині, Польщі та інших країнах Європи. Для цих цілей російські агенти також використовують чат-боти в Telegram. Як зазначив Індрек Каннік, директор Міжнародного центру оборони та безпеки в Естонії, "головною метою Росії в проведенні диверсій є створення хаосу і страху в західних суспільствах, що може призвести до приходу до влади політичних сил, які не стоятимуть на захисті України".

Канал для "тих, хто бажає дізнатися більше"

Аналітики Центру досліджень "Детектора медіа" виявили не лише чат-ботів, а й телеграм-канал, який має 7,6 тисячі підписників. У цьому каналі поширюються відео, що демонструють підпали автомобілів військових. Реклама цього каналу активно розміщується в групах та каналах, присвячених пошуку роботи, де аудиторія коливається від кількох сотень до десяти тисяч підписників. Деякі з пропозицій працевлаштування в цих спільнотах пов'язані з незаконною діяльністю, зокрема наркоторгівлею, роботою в шахрайських кол-центрах та відмиванням грошей з валютних карток.

Адміністратори виявленого каналу стверджують, що вони причетні до підпалів військових об'єктів і нібито гарантують виплату обіцяних коштів. У єдиному дописі українською мовою на каналі особа, яка, як стверджують, є лідером цієї групи, зазначає: "Слідкую за новинами, де постійно заявляють, що я не виконую своїх фінансових зобов'язань...". Після цього вона висміює повідомлення правоохоронців про паліїв, яким не було виплачено за скоєні злочини.

Єдине повідомлення на каналі українською мовою, що піддає сумніву авторитет українських спецслужб.

Адміністратори каналу також займаються розповсюдженням пропагандистських повідомлень та дезінформації. У одному з постів у телеграм-каналі вони критикують дії правоохоронців щодо підпалів автомобілів військовослужбовців. Відео, яке демонструє затримання паліїв на місці злочину, вони називають "сценарними постановками".

Останнє повідомлення про підпал автомобіля на каналі датується 28 вересня 2024 року. 24 вересня адміністратори каналу оголосили про "тимчасове припинення діяльності з підпалів автомобілів" начебто для безпеки їхніх "агентів". Свої дії злочинці виправдовують тим, що вони нібито націлені на "зупинку свавілля з боку ТЦК, але чинний режим влади лише посилив тиск і дав їм (співробітникам ТЦК -- "ДМ") ще більше повноважень". Наприкінці публікації адміни пишуть, що вони "не закінчили, а знайшли інший підхід" та обіцяють, що їх аудиторія "все сама зрозуміє".

Останнє повідомлення про підпал, за здійснення якого бере відповідальність злочинний канал та допис про "тимчасове призупинення діяльності з підпалами"

В описі каналу є посилання на чат-бота, де пропонують послуги "викрадення людей, силових акцій і підпалів авто". 5 вересня у телеграм-каналі опублікували відеозвернення, де людина у протигазі говорить, що їхня організація виконує "силові акції під замовлення". Далі людина у протигазі каже, у них замовляють те, що "раніше робили бандити в 90-ті". До звернення додана нарізка відео вбивств, катувань і підпалів.

Пальне для російських пропагандистів

Телеграм-канали, що займаються пропагандою, поширюють новини про підпали військових автомобілів, прагнучи підкреслити невдоволення українського населення діями уряду та підірвати довіру до процесу мобілізації в країні. Вони представляють паліїв машин як частину "руху опору" або учасників "партизанської боротьби".

Зокрема, пропагандист з 608 тисячами підписників у Telegram представляв підпали автомобілів військових в Україні як "справжню епідемію партизанських дій", стверджуючи, що це ніяк не пов'язано з Росією. За його словами, "українці-партизани не вважають себе частиною підпілля і не сприяють російській армії в координації ракетних атак". Однак, жодних підтверджень існування яких-небудь "партизанських рухів" немає – є лише кримінальні справи, в яких палії визнають, що діяли виключно заради фінансової вигоди.

Також пропагандисти використовують ці справи для формування враження, начебто підпалювання майна військових свідчить про погіршення ставлення суспільства до військових. Наприклад, у телеграм-каналі із мільйонною аудиторією написали, що ставлення суспільства "від поваги перейшло в приховану ненависть". Проте це твердження є неправдивим. За інформацією соціологічного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Національного демократичного інституту протягом 8-25 травня 2024 року у формі телефонних інтерв'ю, на питання "Якою мірою ви довіряєте таким інституціям і органам влади, якщо довіряєте взагалі?", 91% респондентів відповіли, що довіряють Збройним Силам України. В рамках опитування, було проведено 2508 інтерв'ю, похибка репрезентативності вибірки не перевищує 2,2%.

Російські спецслужби застосовують підпали автомобілів як метод диверсійної війни проти України, залучаючи до цього не своїх оперативників, а звичайних громадян, яких підкупляють незначними сумами грошей. Найбільшу небезпеку становить те, що для вербування паліїв використовуються не лише даркнет-форуми, а й більш популярні серед широкої аудиторії канали в телеграмі.

Випадки підпалів автівок стають інформприводами для проросійських каналів, які використовують їх для підсилення своїх пропагандистських наративів. Попри намагання пропагандистів створити ілюзію політизованого руху паліїв, скоєння таких злочинів здійснюється з корисливих причин, про що свідчать дані правоохоронців.

Щоб залишатися в курсі найважливіших матеріалів Центру досліджень "Детектора медіа", підпишіться на нашу розсилку. Вона виходить раз на два тижні.

Related posts