Відеоможливості сучасних нетбуків на Intel Atom 270

Відеоможливості сучасних нетбуків на Intel Atom 270 

Передмова.

Регулярні відрядження — це невід’ємна частина моєї роботи, особливо в літній період. Моїми вірними супутниками в дорозі і в готелі були переносний DVD-плеєр і старенький ноутбук. На плеєрі я дивився фільми, а ноутбук був вже «в роках» і нічого особливо серйозного не тягнув, тому служив тільки для роботи і читання книг. Прийшла пора вибрати щось йому на заміну, і бажано поєднати обидва ці пристрої, тому що на відрядження скарб повинен бути підйомним.

І ось я вирішив придивитися до нетбуків, про які зараз багато пишуть, але по-різному. Які реальні можливості сучасного нетбука? У пресі та інтернеті можна знайти дуже суперечливі дані, часом діаметрально протилежні. Одні кажуть, що це не більше, ніж дешева іграшка для інтернету і все. Інші з цим не згодні. Чи виправдовує нетбук свою вартість і що ще, крім навігації по сайтах інтернету, можна робити на такому комп’ютері? Чи можна дивитися фільми, в якому форматі і якості? Чи можна дивитися ТБ і записувати передачі на диск?

Розібратися в цих питаннях я спробував у даній статті.

Нетбук. 

Що таке нетбук, знають майже всі. І не дивно, оскільки ці мінікомп’ютери все активніше впроваджуються в наше життя. Але так було не завжди, і спочатку у нетбуків була зовсім інше завдання. Втім, усе по порядку.

Перший пристрій, названий словом «нетбук», було анонсовано ще у 1999 році компанією Psion. По виду він був ближче всього до сучасних Tablet PC, але з QWERTY-клавіатурою. Потужності пристрою було достатньо для запуску офісних додатків і роботи в Інтернеті. На перших нетбуках була встановлена операційна система Psion Epoc, яка пізніше змінилася на Windows CE. Продукт на ті часи мав дуже малу цільову аудиторію, коштував дорого, а наявність нестандартної ОС і зовсім поховало виріб. Так перший випуск нетбуків був припинений.

Минуло 8 років, і восени 2007 року з’явилися перші моделі Asus EeePC. Трохи пізніше компанія Intel заново ввела в обіг слово нетбук. Принцип залишився тим же — це легкий портативний пристрій, потужності якого достатньо для роботи в Інтернеті. Завдання у нетбуків були простими — дати можливість людям з невеликим достатком користуватися інтернетом і освоювати комп’ютер.

Проте все вийшло інакше, оскільки нетбуками зацікавилися в першу чергу користувачі із середнім достатком, які стали купувати нетбуки на додаток до наявних у них комп’ютерів і ноутбуків. Чим же притягали їх нетбуки? Перш за все — ціною, оскільки потужностей нетбукам вистачало для тих завдань, які перед ними ставилися з самого початку: робота в інтернеті та з офісними додатками.

Для того, щоб оцінити можливості сучасних нетбуків, необхідно запустити ресурсномісткі завдання, які в свою чергу повинні бути актуальними для користувачів. Типовими прикладами таких задач є перегляд і запис телепередач, оцифровка аналогових касет, а також перегляд фільмів.

Тому для оцінки роботи нетбука був використаний тюнер GoTView USB 2.0 Hybrid MasterStick, а також підготовлено фільми, стислі різними кодеками і з різним дозволом (включаючи HD, тобто дозвіл зображення вища 720х576).

Результати цього невеликого дослідження, по-моєму, будуть цікаві багатьом, оскільки саме такого роду задачі є найбільш затребуваними у користувачів нетбуків.

Що всередині? 

Серцем сучасного нетбука є центральний процесор Intel Atom N270. Це процесор, що працює на частоті 1.6 Ггц і 533 МГц шині. Відрізняється дуже низьким енергоспоживанням — всього 2.5 Вт

Переглянути його можливості було вирішено на прикладі нетбука Acer Aspire One AO150-Bw.

Поставляється він в красивій коробці з ручкою для зручності.

Всередині коробки ховалося:

Чохол-сумка для нетбука, сам нетбук, 30 Вт адаптер змінного струму, документація.

Всередині нетбука:

— CPU — Intel Atom N270.
— Відео — Intel GMA 950.
— Чіпсет — Intel 945GSE Express.
— LCD — 8.0 «CrystalBrite WSVGA.
— RAM — 1 Гб.
— HDD — 120.
— Card Reader.
— Вбудована цифрова камера Acer Crystal Eye (дозвіл 0.3 MP).
— LAN 10-100.
— Wireless — 802.11 b / g.
— 84-х клавішна клавіатура (1.6 мм мінімальний хід клавіші).
— Сенсорна панель з двома клавішами.
— Встановлена ОС — Microsoft Windows ХР Home.

Вага нетбука без акумулятора становить 0.88 кг.

Що зовні?

На лівій стороні нетбука розташовані:

— Роз’єм живлення для адаптера.
— Порт для підключення зовнішнього монітора (VGA).
— Ethernet (RJ-45) порт.
— USB 2.0.
— Модуль для роботи з флеш-картами SD (розширення пам’яті).

Праворуч розташовані:

— 5-в-1 модуль для роботи з флеш-картами (SD / MMC / MS / MS PRO / xD).
— 2 порти USB 2.0.
— Роз’єм для зовнішніх динаміків / навушників (лінійний вихід).

— Роз’єм для мікрофона.

Звертаю увагу на те, що ліворуч розташований слот для карт SD, призначений для розширення пам’яті, а праворуч — картрідер. Тому можна спокійно копіювати фотографії та інші медіафайли, не чіпаючи слот розширення пам’яті. Досить розумне рішення.

Кнопка включення Wi-Fi розташована дуже зручно — праворуч під рукою.

Тачпад дещо незвичний. Кнопки, що емулюють натискання правої або лівої кнопки маніпулятора «миша», на тачпад розташовані по краях. З одного боку — це не звично, з іншого — не промахнешся, коли будеш натискати.

Клавіатура продумана в цілому краще, ніж у деяких інших моделей-конкурентів: жодної зрізаною клавіші, великі кнопки «Shift» і «Enter». Блок навігаційних клавіш винесено трохи вниз.

Дизайн. 

Важливим в нетбуках є його зовнішній вигляд. Нетбук завжди в руках, завжди на виду, тому зовнішній вигляд ні в якому разі не повинен викликати роздратування. Тестований нетбук здався мені дуже стильним. З усіх зовнішніх сторін він був покритий лаком. Такий собі строгий стиль, який підійде кожному.

Якщо білий колір не влаштовує, то можна підібрати собі інший. Однак на темному тлі добре помітні відбитки пальців. Тому бажано буде мати під рукою засіб для чищення полірованих поверхонь нетбука.

Нетбук у розкритому вигляді продовжує стиль зовнішнього боку корпусу — той же глянець і на екрані, і на рамці, яка його обрамлює. Красиво, але читання при сонячному освітленні можуть перешкодити відблиски. А от у приміщенні, та при перегляді якісного запису глянсовий екран дає помітно більш контрастну картинку.

Автономна робота. 

Автономна робота — одна з головних складових будь-якого мобільного пристрою. У нашому випадку максимальний час роботи нетбука при перегляді відео — 1 година 40 хвилин. При звичайній роботі цей час збільшується до 2 — 2.5 годин. Виміри часу виконувалися при установці стандартних батареї — 2200 мА / ч.

Програмне забезпечення нетбука. 

Для початку подивимося вже наявні програми та утиліти. Набір першої черги для роботи і розваг вже лежить на робочому столі: Mc Afee Security Center, браузер Internet Explorer, Adobe Reader, Windows Media Player, InterVideo Win DVD, Acer e Recovery Management і Microsoft Office (60-денна ознайомлювальна версія).

Нетбук в роботі. 

З основним своїм завданням нетбук справляється відмінно. Інтернет і пошта не викликають роздратування повільністю. Все, як на десктопі. Офісні додатки працюють навіть з великими обсягами текстів без помітних гальм. Власне для цього нетбук і був спочатку задуманий.

Але як йдуть справи з серйозними додатками, які вимагають математичної обробки в реальному часі? Йдеться про демонстрацію фільмів і телепередач. Адже крім виводу зображення 25-30 разів за секунду, його треба очистити від шумів і бажано видалити артефакти, що виникають при стисненні.

Нетбук і ТВ-тюнери. 

Було цікавим оцінити роботу ТВ-тюнерів при використанні програмних методів стиснення, отже, що завантажують систему складними математичними розрахунками. На відміну від ноутбука, до якого можна підключати тюнери на PCMCIA або Express-Card інтерфейсах, до нетбуку можна підключити тюнер тільки на інтерфейсі USB 2.0. Тому вибір ТВ-тюнера було чітко обумовлене саме цим інтерфейсом.

Для компактного нетбука першорядними вирішальними факторами при виборі ТВ-тюнера є його мініатюрність і невелика ціна, оскільки і самі нетбуки відрізняються невисокою ціною. Другим важливим фактором можна назвати відсутність необхідності додаткового живлення. Тюнер не повинен мати потребу в додаткових джерелах живлення. Третій фактор при виборі ТВ-тюнера — його програмне забезпечення. Воно не повинно бути ресурсоємним, але в той же час має максимально повно розкривати можливості тюнера, дозволяти використовувати будь-які кодеки для запису передач і гнучко змінювати параметри стиснення для одержання максимального результату.

Для тестування було обрано тюнер без апаратного стиснення — GoTView USB 2.0 Hybrid MasterStick. Ця модель за співвідношенням ціна-якість-можливості, мабуть, сама приваблива на російському ринку.

Основними особливостями даної моделі тюнера є компактність, впевнений прийом теле- і радіопередач як аналогового, так і цифрового мовлення. Для запису відео та звуку використовуються будь-які кодеки, встановлені в системі.

Встановлюємо драйвери для ТБ-тюнера і програмне забезпечення з його комплекту. Додатково встановлюємо кодек XviD версії 1.2.1 для стиснення в AVI. Кодек WMV ма
ється на операційній системі, кодек MPEG-2 встановлюється з програмою Win DVD Creator з додаткового диска Go TView.

Для кодеків використовувалися наступні профілі та налаштування:

Кодек WMV. Виставлений дозвіл для забезпечення прийнятної якості зображення — 640х480, швидкість потоку — 1500 Кбіт / сек. Завантаження при запису складає в середньому 90%.Встановлювати дозвіл вище не має особливого сенсу, оскільки на якість запису це не сильно відіб’ється. Швидкість потоку вище 1500 Кбіт / сек практично не позначалася на якості запису, проте завантаження системи була вже вище норми, запис містила пропущені кадри.

Кодек XVID. Виставлена роздільна здатність — 640х480. Швидкість потоку варіювалася від 1000 до 1500 Кбіт / сек. Завантаження при запису складає в середньому 85%. На завантаження системи сильно впливає дозвіл. При збільшенні до 720х576 завантаження піднімалася до 100%, запис була зіпсована пропущеними кадрами.

Кодек MPEG. Було виставлена стандартна роздільна здатність — 720х576, швидкість потоку 6 Мбіт / сек. Завантаження при запису складає в середньому 80%. Швидкість потоку не має сильного впливу на завантаження системи. Самий невибагливий кодек, але розмір запису займає помітно більше місця на диску.

Для перевірки завантаження системи при перегляді було включено шумозаглушення, що додатково завантажує систему, оскільки кожен кадр програмно обробляється.

Завантаження системи при перегляді склала в середньому 25-30%, що є дуже гарним показником.

Висновки: нетбук чудово справляється не тільки з переглядом, але і з записом телепередач на диск, дозволяючи отримати цілком прийнятну якість зображення і звуку. Якщо сильно не завищувати параметри для запису, то його потужності цілком вистачає навіть для цього ресурсномісткого завдання.

Якість ТБ-зображення.

ТВ-тюнери — це такі пристрої, які відображають рівно те, що віщає в ефірі. З причини їх невеликих розмірів, вони не можуть сильно посилити ослаблений сигнал. Тому в першу чергу важливо подбати про гарну антену. Тоді якість зображення буде вас тільки радувати і передачі буде не соромно показати комусь ще.

Не дивлячись на високу якість аналогового сигналу, на зображенні все одно присутня «шум». Знизити його допоможуть фільтри шумозаглушення, що дозволяють значно поліпшити якість зображення.

Крім аналогового ТБ, гібридні тюнери дозволяють приймати цифрові теле- та радіоканали. Тут вже не грають ролі «шуми» і перешкоди — їх просто немає. Зображення відображається точно також, як мовить — це перевага цифрового ТБ. А якщо сигнал сильно ослаблений або зіпсований перешкодою, він взагалі не буде відображатися.

Зовсім недавно цифрове (DVB-T) мовлення в Москві стало більш різноманітним. До цього воно було доступне у вигляді двох-трьох радіоканалів. Зараз же на додаток до радіоканалам в ефірі віщає 3 телеканали: DV News — новини (канал Вести), DV Live — канал TV1000 (фільми), DV Spice — спортивний канал. Інші міста теж не відстають, а часто навіть випереджають. У деяких з них вже йде мовлення більш десяти теле- і радіоканалів.

Судячи з новин, активність уряду Росії в цьому напрямку значно зросла, тому найближчим часом процес впровадження цифрового мовлення в Москві та інших великих містах повинно ще більше активізуватися.

Хочеться відзначити, що програмне забезпечення компанії Go TView дозволяє приймати цифрові (DVB-T) канали як в MPEG-2 (стандарт мовлення в інших країнах), так і в H.264 (MPEG-4/AVC) — стандарт мовлення, прийнятий для Росії .

Якість DVD тут не є межею, оскільки мовлення може здійснюватися і в HDTV, тобто з дозволами вище 720х576. Поки HDTV періодично включають в тестовому режимі, але хто знає, що буде в майбутньому, причому, не такому далекому.

Що стосується самого тюнера Go TView USB 2.0 Hybrid Master Stick — по ньому вже є досить багато грамотних оглядів, у тому числі на цьому сайті. Відмінна якість зображення і найширші можливості програми Go TView Pro я можу тільки підтвердити. З огляду на тему статті, більш докладно зупинятися на роботі цього пристрою не будемо.

Оцифровка відео. 

Завдяки наявності в тюнера відео-і аудіовходів, c допомогою перехідника, що йде в комплекті, можна проводити запис з аналогових джерел сигналу: відеомагнітофона, відеокамери, диктофона, супутникового ресивера.

Запис можна робити як за RCA (композитному), так і c використанням S-Video входу. Причому, використання S-Video преподчітельнее, тому що дозволяє одержати більш високу якість зображення.

До нетбуку була підключена відеокамера і був проведений запис з використанням WMV, MPEG і XVID кодеками. Для перевірки були обрані ті ж налаштування, що і при записі телепередач (див. вище).

Формат WMV. Вистановлена роздільна здатність — 640х480 і швидкістю потоку 1500 Кбіт / сек, що забезпечує цілком прийнятну якість зображення. Завантаження при запису складає в середньому 90-95%. Це максимум, який зміг забезпечити нетбук.

Формат AVI. З використанням XviD кодека максимально можлива роздільна здатність було також 640х480. Швидкість потоку до 1500 Кбіт / сек. Завантаження при запису складає в середньому 85-90%. На завантаження системи сильно впливає дозвіл. Дозвіл 720х576 нетбук не потягнув.

Формат MPEG. Було виставлено стандартна для MPEG роздільна здатність — 720х576, швидкість потоку від 6 до 8 Мбіт / сек. Завантаження при запису склала в середньому 75-80%. Швидкість потоку не має сильного впливу на завантаження системи.

Можна підвести короткий підсумок: самий невибагливий кодек, який сміливо можна рекомендувати для запису на нетбуці — MPEG-2. Він дає найвищу якість зображення і найнижчу завантаження системи. Наступним йде AVI, і за ним — Windows Media Video. Записи, зроблені в ці формати, дають більш високе завантаження системи. Хоча з кодеками для AVI бажаючі можуть ще поекспериментувати.

Перегляд відео.

Напевно, один з найбільш цікавлячих всіх питань — як йдуть справи з переглядом AVI, DVD, WMV і HD-фільмів?

У процесі тестування виявилося наступне:

Формат WMV. Програється без проблем у тому випадку, якщо максимальна кількість ліній не перевищує 720. Завантаження системи в середньому 40-50%.

При відтворенні 1080 ліній зображення починає пригальмовувати через деякий час або відразу після запуску. Це залежить від програми-плеєра, якою відтворюється фільм.

Зображення на Windows Media Player починало пригальмовувати відразу, які б налаштування не вибиралися. Звук також починав «запинатися». При цьому завантаження системи зовсім не була позамежна — 80-85%.

По всій видимості, системі не вистачало пропускної здатності шини.

В інших плеєрах — VLC і GOM — проблеми з зображенням та звуком виникали трохи пізніше, але все ж мені не вдалося подивитися фільм в цьому дозволі без проблем з відтворенням відео або звуку. Тому можна впевнено заявити про безпроблемну підтримки не вище 720 ліній для цього кодека.

Формат AVI. В цілому, тут панує повний хаос, оскільки немає єдиного стандарту. Кожен пережимає, чим хоче і в що хоче. Найпоширеніші кодеки — це DivX і XviD з-за їх підтримки деякими сучасними побутовими DVD-плеєрами.

Останнім часом набирає популярність H.264-кодек, що дає максимальну якість при відносно невеликому розмірі файлу. Але він звичайно не підтримується побутовими плеєрами, тому використовується лише під час перегляду на комп’ютері.

У середньому завантаження системи була 70-80%.

Файли AVI з дозволом вище 576 ліній у мене взагалі не відтворювалися з-за високого завантаження системи. Як виявилося, не потягнула система цей формат. Тобто HD-фільми в цьому форматі нетбук теж не тягне.

Формат MPEG. Тут ситуація прямо протилежна, оскільки є єдиний стандарт. Завантаження системи при перегляді MPEG-2 досить низьке — 20-30%.

Всі HD-записи у мене також відтворили добре. Навіть 1920х1080 програвся без проблем зі звуком і відео. Думаю, що тут «постаралася» відеокарта, зваливши на свої плечі важку математичну обробку по декодуванню та виводу зображення. Завантаження системи була не вище 80%.

Підбиваємо підсумки. Фільми з роздільною здатністю до 720х576 пікселів в будь-якому форматі програвалися зовсім без проблем, в тому числі з використанням програмних методів постобробки зображення (деблокінг, деінтерлейс і т.п.). Тут можна ставити тверду п’ятірку — ніяких проблем, система досить успішно справляється з цим завданням.

HD-фільми без проблем програються тільки в MPEG-2 форматі.

Висновки. 

На що ж здатний сучасний нетбук з процесором Atom N270?

Нетбук справиться не тільки з звичайними фільмами DVD, AVI і WMV, але навіть з HD-відео. Для останнього придатний будь-який дозвіл в MPEG-2 і дозвіл з розміром не більше 720 ліній в WMV форматі. Чи не відтворять HD-фільми, стислі тільки в H.264.

Нетбук легко працює під управлінням не тільки Windows XP, але навіть Vista, якщо відключити відеоефекти і збільшити розмір оперативної пам’яті. Нова Windows 7 також не викликала проблем.

Без проблем здійснюється робота браузера, торрент-клієнта, програвання музики в будь-якому форматі. Дуже добре показали себе меседжер, інтернет-телефонія, офісні додатки, нескладні ігри, редактрірованіе музики, відео, фото.

Як ми з’ясували вище, відтворення теле- і радіопередач з використанням ТВ-тюнера Go TView відбувається теж без проблем, незважаючи на значні математичні розрахунки. Завантаження системи при перегляді не перевищує 25-30%. Звертаємо особливу увагу на програмне забезпечення, яке має бути оптимізовано та економно витрачати обчислювальні ресурси нетбука. До таких програм, безумовно, відноситься розробка компанії Go TView, що поставляється з ТВ-тюнерами цього виробника.

Так само за допомогою ТВ-тюнера і його функціонального ПЗ можна проводити запис з аналогових джерел (відеокамера, відеомагнітофон, супутниковий ресивер тощо) з гарною якістю. Головне обдумано вибрати формат і якість запису.

У підсумку, за суму в межах 500 доларів ми отримуємо переносний і повноцінний медіацентр (нетбук плюс ТБ-тюнер), на якому можна слухати радіо, дивитися і записувати телепередачі.

Вам понравиться

Добавить комментарий